Nagy figyelmet kapott a napokban a hír, hogy a magyar állam a 4iG céggel közösen megvásárolja a Vodafone hazai vállalatát, mégpedig 1,8 milliárd euróért, vagyis jelenlegi árfolyamon 715 milliárd forintért.
Kevesen ismerik ugyanakkor az anyacég történetét, pedig az mindössze 37 év alatt futott be fényes globális karriert - írja a Promotions.hu. Ma már a világ legnagyobb távközlési szolgáltatója a bevétel alapján, és több százmillió ügyféllel rendelkezik.
Elődje, a Racal Telecom 1982-ben szerzett engedélyt az Egyesült Királyságban mobilszolgáltatások nyújtására, ám ténylegesen csak három évvel később kezdte meg ilyen irányú működését. 1990-re viszont már félmillió ügyfelet szerzett magának.
A Vodafone márkanév minden országban jól hangzik, egyébként egy egyszerű szóösszetétellel keletkezett. A VOice DAta FONE (összevonva: Vodafone) arra utal, hogy mobiltelefonos hang- és adattovábbítási szolgáltatásokkal foglalkoznak.
A cég az 1985-ös induláskor a Racal-Vodafone Ltd. nevet viselte, és csak 1991-ben változtatta egyszerűen Vodafone-ra, miután leválasztották működését a Racalról. A Racal egyébként 1950-ben született meg, és a nevét a két alapítójáról, RAymond Brownról és George CALder Cunninghamről kapta. A színük a vörös-fehér volt, ezt használja a mai napig a Vodafone is.
A birt óriáscég 1999-ben nyerte el azt a koncessziós szerződést Magyarországon, amelynek alapján még abban az évben meg is indította a szolgáltatást. Nálunk 2002-re érték el a félmillió ügyfelet, 2021-ben pedig a második helyre léptek előre, aktív előfizetői számukat tekintve megelőzve a ma már Yettel nevet viselő Telenort.