Az arany továbbra is a legfontosabb menedékeszköz a befektetők szemében. A nemesfém hagyományosan biztos értékőrző a bizonytalan időszakokban, és az infláció ellen is védelmet nyújt. Noha az arany árfolyama az idei évben jelentős mozgásokat produkált, a piaci szereplők továbbra is bíznak benne.
A Mining Intelligence összeállította a világ legnagyobb aranykitermelő vállalatainak szokásos ranglistáját. A vállalatokat az idei első féléves kitermelésük alapján rangsorolták – a Gold Fields és a Harmony Gold esetében a jelentés elkészítésekor még nem álltak rendelkezésre az idei második negyedéves adatok, így esetükben az idei első és a tavalyi negyedik negyedév eredményével számoltak.
Fontos különbség a tavalyi összesítéshez képest, hogy idén lemaradtak az orosz vállalatok a listáról, mivel ezek a cégek a háború kitörése után beszüntették az adatközlést.
Tavaly két orosz aranykitermelő vállalat került be a top 10-be. A moszkvai székhelyű Polyus a második helyre, míg a szentpétervári Polymetal a kilencedik helyre került.
A globális lista élén az amerikai székhelyű Newmont bányaóriás áll,
amely több mint 78 tonna aranyat termelt ki az idei első félévben.
A vállalat jelen van Afrikában, Ausztráliában, Dél-Amerikában, valamint az Egyesült Államokban is. Az USA-ban például a Barrick Golddal közösen működteti a világ legnagyobb aranybánya komplexumának számító Nevada Gold Mines bányát.
A második helyen a kanadai Barrick áll, 59,5 tonnával, de a harmadik helyre is egy kanadai székhelyű társaság, az Agnico Eagle került 43,8 tonnával.
A top 10-es listára felfért még (sorrendben) a dél-afrikai Gold Fields (32 tonna), a szintén dél-afrikai AngloGold Ashanti (31,5 tonna), az ausztrál Newcrest Mining (31 tonna), a kanadai Kinross Gold (23,3 tonna), az ausztrál Northern Star Resources (22,4 tonna), a brit Endeavour Mining (20,8 tonna), valamint a dél-afrikai Harmony Gold (19,6 tonna).
A vállalati rangsor mellett az Arany Világtanács (World Gold Council) adataiból az is kiderül, hogy alakul az országok közti megoszlás az aranykitermelésben. A szervezet legfrissebb adatai a 2021-es kitermelésre vonatkoznak, és ebből az látszik, hogy
Kína vezeti a nemzetközi rangsort.
Kína tavaly 332 tonna aranyat termelt ki, amivel a teljes globális kínálat 9 százalékát adta.
A második helyre Oroszország került 330,9 tonnával, míg a harmadik helyet Ausztrália szerezte meg, 315,1 tonnával.
Az államok top 10-es listájára felkerült még (sorrendben) Kanada (192,9 tonna), az Egyesült Államok (186,8 tonna), Ghána (129,2 tonna), Peru (127,3 tonna), Mexikó (124,5 tonna), Indonézia (117,5 tonna), valamint Dél-Afrika (113,6 tonna).