Egy friss tanulmány szerint Indonéziában az ipari bányászat példátlan pusztítást végzett a trópusi erdőterületeken. A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban közreadott kutatás 26 országra összpontosítva vizsgálta az ipari bányászat és az erdőirtások közti összefüggéseket 2000 és 2019 között – írja a Mining.com.
A kutatók arra jutottak, hogy mindössze négy ország (Indonézia, Brazília, Ghána és Suriname) felelős az ipari bányászat miatt bekövetkezett erdőveszteségek 80 százalékáért.
Indonéziában, a vizsgált időszakban, 1901 négyzetkilométernyi erdőt vágtak ki, hogy helyet biztosítsanak az ipari bányászat számára. Összevetésképpen, ez háromszor nagyobb, mint a főváros (Jakarta) területe. Az erdőirtások fő hajtóereje a Borneó szigetén található szénbányák bővítése volt.
Brazíliában a vasérc és az arany, Ghánában és Suriname-ban pedig a bauxit és az arany bányászata volt az erdőpusztítások fő motorja.
Az elemzők kiemelték, hogy az ipari bányászat miatt bekövetkező erdőpusztulás az összes erdőirtásnak csupán kis hányadát tesz ki, és az erdőirtások Indonéziában, Brazíliában és Ghánában 2010 és 2014 között érték el a tetőpontot.
A szerzők hozzátették azonban, hogy az elektromos járművek gyártásához szükséges fémek iránti növekvő kereslet új kockázatot jelent.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban például a kobaltban gazdag erdőterületek már most erős nyomás alá kerültek. Indonéziában pedig a bőséges nikkel- és rézlelőhelyek fokozhatják ismét az erdőirtások ütemét.