Sokat veszít az Európai Unió az orosz-ukrán háborún

Németország, áram, rezsi,   Consumer Turn of the year Symbol image Symbol photo symbolic kW h Counter Kilowatt hours Energy consumption Energy costs Electricity costs Horizontal ECONOMY INTERNET TECHNOLOGY SYMBOL ELECTRICITY METER READING
PRODUCTION - 23 November 2021, Baden-Wuerttemberg, Karlsruhe: A three-phase meter, taken in a Karlsruhe household. (to dpa "Data counts - How companies create value with artificial intelligence") Photo: Uli Deck/dpa (Photo by ULI DECK / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Vágólapra másolva!
Az orosz-ukrán háborún sokat veszít az Európai Unió: rövid távon a drasztikus áremelkedés begyűrűzik a gazdaság egészébe, minden ágazatban megemeli a termelési költségeket - mondta a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Vágólapra másolva!

Hortay Olivér rámutatott: az Egyesült Államok, Kína, India profitálhat az orosz szankciókból, ők olcsóbban vásárolnak az orosz energiahordozókból.

Hortay Olivér Fotó: Polyák Attila - Origo

Emellett számos gyár elkezdte Európából áthelyezni a termelését, beruházásait a biztosabb energiaellátás érdekében. Amerika piacot is nyerhet azzal, hogy az EU megszakítja az orosz energiaszállításait, mivel ide képes lesz a nagy - és egyre növekvő - mennyiségű cseppfolyósított földgázát értékesíteni.

Hortay Olivér ismertette: a gázárak a tavaszi, az orosz-ukrán konfliktus kitörése utánihoz képest több mint kétszeresükre emelkedtek, és nagy probléma a jelentős változékonyság.

Kitért arra, hogy beigazolódni látszanak azok a korábbi várakozások, miszerint az orosz gáz rövid távon korlátozottan helyettesíthető az Unió piacán, mert a helyettesítést lehetővé tevő beruházások megvalósulásához még 2-3 év szükséges.

Valamennyi iparágban nagy kihívás a szűkösen rendelkezésre álló gáz. Az energiaválság vesztese a klímavédelem: drasztikusan megnőtt a szénfelhasználás - mondta.

Az elhibázott szankciók miatt drasztikusan megemelkedtek az energiaárak Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Uli Deck

Jelezte: Németországban a vállalatok ötöde korlátozta a termelését, ez a folyamat zajlik. A társadalmi feszültségek miatt Európa-szerte tüntetéshullám indult, nő az elégedetlenség a rezsi emelkedése és a munkanélküliség miatt.

Az év végén életbe lépő olajembargó miatt az európai szereplők több olajat vásárolnak, ugyan ez Magyarországra nem fog vonatkozni, viszont újabb áremeléseket okozhat. A szakértő szerint a gázársapkáról szóló javaslat az újabb szankciós csomagba bekerülhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!