A munkaerőhiány leginkább a mezőgazdaságban jelent hatalmas gondot jelenleg Horvátországban. Konkrétan: nincs, aki leszedi a termést. Egyes ültetvényeken el is maradhat idén a szüret. A termelők a problémát magasabb bérekkel és külföldi munkaerővel orvosolnák, de a helyzet így is kilátástalan, ráadásul idén a termés is nagyon gyenge.
Az adriai országban manapság lehetetlen képzett szakmunkásokat találni, de az építőiparban és a turisztikai szektorban sincs ki dolgozzon. A helyzet komolyságát jól példázza, hogy a Horvát Munkaügyi Hivatal adatai szerint a 3,8 millió lakost számláló államban jelenleg közel 180 ezer betöltetlen állás van.
A Moj Posao szakportál szerint a kialakult helyzet elsősorban annak köszönhető, hogy az uniós csatlakozásuk után a horvátok előtt is megnyílt az uniós munkaerőpiac, melynek következtében 350 ezer ember hagyta el az országot.
A szakportál ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az óriási munkaerőhiány mellett dél-nyugati szomszédunknál több mint 107 ezer regisztrált munkanélküli van számontartva, ez pedig leginkább az alacsony béreknek tudható be. Ez viszont úgy tűnik nem zavarja azt a 90 ezer, a Balkán többi részéről és Kelet-Ázsiából érkező vendégmunkást, akik az alacsony megélhetési költségek miatt egyre szívesebben dolgoznak Horvátországban.
Horvátországban jövőre vezetik be az eurót. Sokan drágulástól tartanak a „kuna" kiiktatása után.
Az eddigi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a közös uniós pénz meghonosítása, pusztán az árak kerekítése miatt is drágító tényező lesz, átmenetileg minden bizonnyal.