Hajszálnyit javultak az előzetes adatokhoz képest az euróövezet gazdasági aktivitásáról pénteken közölt októberi beszerzésimenedzser-index (BMI) számok, de borongós képet mutatnak, miközben a zóna két legnagyobb gazdaságából, a franciából és a németből az ipar visszaesésére utaló adatok érkeztek.
A pénteken közölt euróövezeti számok elég szomorú képet mutatnak, a szépségtapasz, hogy a francia BMI-t a gazdasági aktivitás stagnálását jelentő előzetes 50 pontról hajszálnyival a növekedési zónába, 50,2 pontra módosították. Más euróövezeti BMI-adatok is mutattak némi javulást az előzeteshez képest, de a gazdasági aktivitás az euróövezetben egyre jobban visszaesik, ezt jelzi a 47,3 pontos októberi BMI- és a 45,1 pontos német szám.
Már hónapok óta erősödnek a félelmek, hogy az energiaválság és az Európai Központi Bank kamatemelései recesszióba döntik az eurózónát, de a sokasodó kedvezőtlen jelek ellenére az utóbbi hetek adatai nem voltak egyértelműek.
A pénteki német ipari megrendelési adatok azonban arra utalhatnak, hogy az európai gazdaság hamarosan tényleg megérkezhet a „pusztaságba".
A német gyárak megrendelései négy százalékkal zuhantak szeptemberben augusztushoz képest. Ez gyorsuló romlást jelent az előző havi kétszázalékos esést követően, és hatalmas kontrasztban áll a várakozásokkal: az elemzők arra számítottak, hogy javul a dinamika, és csak félszázalékos további esés jön.
A baj a külföldi megrendelésekkel van, a hazaiak egyelőre tartják magukat. A német kormány hatalmas, 200 milliárd eurós segélycsomaggal enyhítené az energiaválság okozta nehézségeket a háztartások, valamint a vállalatok számára, és ezzel kritikák özönét váltotta ki az Európai Unióban, hiszen a korábban mindenkit takarékoskodásra intő Berlin ezzel a maga javára torzítja a versenyfeltételeket.
A hatalmas német ipari szektort azonban a jelek szerint ez sem húzza ki a slamasztikából. Hiába nőttek szeptemberben fél százalékkal a belföldi megrendelések, a teljes állomány szakadt, mert a külföldi kereslet hét százalékkal csökkent. A fő bűnös az euróövezet, innen 8 százalékkal kevesebb a rendelés, de más országokból is átlagosan 6,3 százalékkal marad el a korábbitól.
Az újabb zuhanás az ipari rendelésekben azt mutatja, hogy a múlt heti pozitív GDP-adat volt az utolsó hurrá a gazdaságban.
A recesszióba siklás folytatódik – írta jegyzetében Carsten Brzeski, az ING vezető globális makroelemzője. A német GDP a harmadik negyedévben meglepetésre 0,3 százalékkal növekedett a másodikhoz képest, de elemzők szerint ezzel csak késlekedik a recesszió, ami hamarosan meg is érkezik.
Ami pedig a második legnagyobb uniós gazdaságot, a franciát illeti, ők sem úszták meg rossz hír nélkül. Az ottani ipari termelés 0,8 százalékkal csökkent szeptemberben az előző hónaphoz képest, az augusztusi 2,7 százalékos megugrás után.