Egyiptom nemrég adott otthont az ENSZ Cop27 klímacsúcsának, és az ország igyekszik fellendíteni a megújuló energiaforrásokba irányuló beruházásokat.
Ennek eredményeként elindítanak egy projektet, melynek első szakaszában jövőre 21 vízsótalanító üzem megépítésére kötnének szerződést
– írta a Reuters az egyiptomi szuverén vagyonalap vezetőjének csütörtöki bejelentése alapján. Az első szakasz költségei 3 milliárd dollárt tesznek majd ki.
Ayman Soliman hangsúlyozta, 2025-26-ban egy sor tervezett zöld hidrogénprojekt is megkezdi a termelést.
Egyiptom szinte teljes mértékben a Nílustól függ az édesvíz tekintetében, és a 104 milliós lakosság egyre súlyosabb vízhiánnyal néz szembe. A sótalanítási program célja, hogy az első szakaszban napi 3,3 millió köbméter ivóvizet termeljen.
A tervek szerint a kapacitás végül elérné a napi 8,8 millió köbmétert, és az egész projekt összesen 8 milliárd dollárba kerülne.
Soliman elmondta, hogy a projekt első szakaszára több mint 200 fejlesztő jelentkezett, legalább 35 országból. Az egyiptomi szuverén vagyonalapot 2018-ban hozták létre azzal a céllal, hogy partnerségek és társbefektetések révén magántőkét vonzzon az állami tulajdonú eszközökbe.