Origo: Egy sikeres, jómódú üzletemberrel kapcsolatban gyakran felvetődik a kérdés, hogy milyen háttérrel indult, és mennyire járult hozzá a családi indíttatás a későbbi sikerekhez?
Jákob Zoltán: Egy aprócska sváb faluban nőttem fel Bács-Kiskun megyében. A helyiek közül mindenki nagyon szorgalmas gazdálkodó volt, de a szüleim még közülük is kitűntek a szorgalmukkal és a kitartásukkal. Ezt a két, tőlük eltanult tulajdonságot próbáltam és próbálom kamatoztatni az üzleti életben is.
Gyerekkoromban rendőr, majd később tanár szerettem volna lenni, de miután az általános, majd a középiskolában is több matematika-versenyt megnyertem, így egyenes út vezetett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építészmérnöki karára, ahol a kitűnő tanulmányi eredményeimnek köszönhetően köztársasági ösztöndíjas lettem.
A diploma megszerzése után az eredeti szakmájában, az építőiparban kezdett el dolgozni, ám egyszer csak jött egy nagyon éles váltás, és a műkörömépítéssel jegyezte el magát. Honnan jött az ötlet?
2003-ban csöppentem bele a szépségiparba, amikor egy ismerősömnek segítettem. Úgy gondoltam, ha legalább annyi jövedelmem származik a köröm-üzletből, mint az építőiparból, akkor már megérte. Sikerült találnom és betöltenem egy akkora piaci rést az újításommal, hogy az jócskán felülmúlta a várakozásaimat.
Amerikai nyersanyagokból és szakértő európai oktatók tesztjei alapján kezdtük meg Crystal Nails márkanévvel a műköröm-alapanyagok gyártását és forgalmazását Magyarországon.
Felismertem, hogy ebben az iparágban rendkívül nagy szerepe van az állandó fejlesztésnek, innovációnak, vonatkozik ez az alapanyagokra, a színekre és az alkalmazott technikára egyaránt.
Nem véletlen, hogy az angol nyelvű szlogenünk a következő: „The nail innovator". S persze az is fontos mind a mai napig, hogy érezzem, amit egy körmös érez. Ezért is végeztem el még a kezdetek kezdetén mérnökember létemre az OKJ-s körömépítő tanfolyamot, ahol kezdetben egy kicsit csodabogárnak tartottak, de aztán gyorsan elfogadtak a társaim.
Egy cég felépítése persze egyáltalán nem könnyű feladat. Hogyan jutottak át az időközben felmerülő nehézségeken?
Folyamatosan nagy lökést adott, hogy nívós nemzetközi versenyeken vehettünk részt, az ebben az ágazatban szervezett olimpiákon és világbajnokságokon. Összesen már több mint kétszáz első helyezést értünk el, emellett rengeteg ezüst- és bronzérmet hoztunk haza. Nagyon fontosak ezek a visszajelzések, mert ha például az ottani rendkívül szigorú tesztek alapján az anyagminőséget jónak találják, akkor az valóban jó.
További fontos mérföldkövet jelentettek a szépségipari kiállításokon való részvételek, amelyeken a standunk rengeteg érdeklődőt vonzott. Ez persze a konkurenciának is hamar szemet szúrt: egy alkalommal a többi kiállító összefogott ellenünk, és valamilyen mondvacsinált indokkal egyszerűen kitiltattak minket a kiállításról – én ezt persze a siker biztos jeleként értékeltem. Ráadásul a hátrányból igyekeztem előnyt kovácsolni, és olyan kiállítást szerveztem, ahol csak a saját márkáink vettek részt. A Körmösnapot a mai napig rendszeresen megrendezzük, míg más, konkurens kiállítások sorra megszűntek időközben.
Az ön által alapított Elite Cosmetix Magyarországon a legnagyobb szépségipari forgalmazó cég. Jó ideje azonban már nem csak belföldön, hanem külföldön is ismertek a termékeik. Hogyan kezdődött az exportpiacok meghódítása?
A 2010-es évektől a külpiacokon is megjelentünk. Kezdetben külföldön élő magyarok vitték ki a termékeinket, ma már viszont körülbelül harminc országban vagyunk jelen.
Első számú márkánk, a Crystal Nails időközben világmárkává nőtte ki magát.
Az USA-ban saját elosztóbázist működtetünk, legnagyobb felvevőpiacunk pedig Olaszország, amelyre nem az a jellemző, hogy divatipari termékeket máshonnan importálnának. A Crystal Nailsen kívül több más brandet is felépítettem időközben, amelyeket az üzleti életben megszokottól talán egy kicsit eltérően, versenyeztetek is egymással.
Emellett visszatért eredeti szakmájához, az építőiparhoz is. Több hazai projekt az ön keze munkáját dicséri. Milyen beruházásokat bonyolítottak le az elmúlt években?
A magyar ingatlanpiac világában 2013-tól fejlesztőként is jelen vagyok cégemmel, a Jákob Ingatlan Kft.-vel. 2014-ben először egy 65 lakásos társasház-beruházást hajtottunk végre, majd 2016-ban Elite Park Újbuda néven egy több mint 700 lakásos újbudai beruházásba kezdtünk. Büszke vagyok arra, hogy ez a megjelenésében, elrendezésében és színvilágában is formabontó lakóépület-együttes elnyerte az "Év Tervezett Lakó Projektje 2016" díjat.
Időközben pedig több cégből felépített egy sikeresen működő holdingot, a Jakobs Holding Zrt.-t, aminek köszönhetően ma már az ország leggazdagabb emberei közé tartozik. Hogyan született meg az a bizonyos "első milliárd"?
Azzal hívott fel egy újságíró körülbelül hét-nyolc évvel ezelőtt, hogy gratulál, mert bekerültem a legvagyonosabb magyarok közé 3,3 milliárd forinttal. Azóta folyamatosan lépegettem előre a leggazdagabbak rangsorában, és jelenleg a 37. helyen állok 43 milliárd forinttal. Az az egyszerű vidéki srác tehát, akinek az első havi fizetése frissdiplomásként még a korábbi 60 ezer forintos köztársasági ösztöndíjnál is alacsonyabb, mindössze 50 ezer forint volt, azt hiszem, mára elég messzire jutott.