Recep Tayyip Erdogan köztársasági elnök decemberben közleményben jelentette be, hogy
Törökország "Turkey"-ről "Turkiye"-re változtatja angol elnevezését a nemzetközi kommunikációban. Erre azért van szükség - közölte - mert az új elnevezés testesíti meg a legjobban a török nemzet kultúráját és értékeit.
Ennek megfelelően a Törökországból származó termékeken például az eddigi "Made in Turkey" helyett a "Made in Turkiye" felirat szerepel majd - írja a Washingtonexaminer.com.
Az ország török eredetű neve egyébként is a Turkiye, amelyet az 1923-as függetlenség elnyerése óta használnak. Most ezt az elnevezést terjesztik ki a nemzetközi viszonylatokra is.
Rossz nyelvek szerint a névváltoztatás mögött valójában az húzódhat meg, hogy az eredeti „Turkey" szó angolul "pulyká"-t is jelent, de még a rosszul sikerült dolgokra is használják.
De honnan eredt ez a szokatlan a névazonosság?
A 15. században a törökök erősek voltak a gyöngytyúk kereskedelemben, amit ezért Angliában „turkey cock"-nak, vagyis "török kakas"-nak kezdtek hívni, ez egyszerűsödött végül a második tag elhagyásával.
Az első angol telepesek aztán az Újvilágba érkezve ugyanezt a nevet aggatták rá az ott őshonos pulykákra.
Nem Törökország az egyetlen olyan állam, amely az elmúlt időszakban megváltoztatta a nevét. Erre kínált példát 2019-ben Hollandia, amely a nemzetközi kommunikációban azóta nem használja a "Holland" elnevezést, helyette a "Nederland" a hivatalos. Ugyanebben az évben a korábbi Macedónia pedig hivatalosan Észak-Macedóniára változtatta a nevét.