Nagy Márton a konferencián tartott előadásában arról beszélt, hogy a beruházások és a fejlesztések nagy része az energiáról fog szólni. A miniszter kifejtette: kulcsfontosságú, hogy növelni lehessen a vállalatok beruházásait, mivel kicsi, nyitott, exportvezérelt országként ezek segítenek a tervezett gazdasági fejlődés elérésében.
A miniszter kifejtette:
2023-ban a beruházások nagysága elérheti a 20 ezer milliárd forintot, ami a GDP közel 30 százalékát jelenti.
Ebből 13-14 ezer milliárd forint a vállalati beruházások értéke, míg az állami és a lakossági beruházások aránya csökken. Nagy Márton jelezte: az állam elsősorban a vállalatok beruházását kívánja ösztönözni, azaz nem elsősorban saját beruházásokat hajt végre, hanem beruházásösztönzéssel segíti a cégek fejlesztéseinek megvalósítását.
Nagy Márton az idei beruházások várható értékének szerkezetét ismertetve elmondta, hogy ebből mintegy 4 ezer milliárd forintot a külföldi tőkebefektetések (FDI) teszik majd ki, nagyjából ezek adják a teljes beruházási összeg 20 százalékát. A költségvetés nagyjából 1,85 ezer milliárd forinttal (9 százalék), a közösségi források 2,19 ezer milliárd forinttal (11 százalék) lesznek jelen az egészen belül. Utóbbiak fokozatos mérséklődését 2030 után csak a külföldi tőkebefektetések tudják kiváltani, ezért a cél az, hogy ezek mértékét növeljék. A beruházási rátát 30 százalék felett kell tartani éves szinten a GDP-hez képest, az FDI beáramlását pedig a teljes beruházási skálán belül 20 százalék feletti arányban kell tartani.
Nagy Márton elmondta, hogy az idei beruházások jelentős része az autóiparhoz kapcsolódik, "de van azonv kívül is élet". A miniszter kifejtette, hogy
Magyarország számára egyaránt fontosak a keletről és a nyugatról érkező beruházások.
Ezt kifejtve elmondta, hogy Magyarország áthidaló szerepét fontosnak tartják, és a keleti és nyugati beruházások fontosságát épp az autóipar mutatja. Magyarországon ugyanis kínai akkumulátort tesznek nyugati vállalat itt gyártott autójába.
Magyarország járműgyártása kiemelkedően nagy mértékben, 30 százalékkal járul hozzá a GDP-hez, termelési értéke meghaladta a 12 ezer milliárd forintot. Ennek kapcsán hozzátette, hogy Magyarország már most belépett az akkumulátor-iparba, a következő években 6.339 milliárd forintot várnak ezen a területen.
Magyarország a világon a negyedik legnagyobb akkumulátorgyártó hatalom lehet Kína, az USA és Németország után
- fejtette ki.
Nagy Márton ismertette, hogy az Egyesült Államokban nagyon intenzív a beruházások támogatása, az Európában látottaknál sokkal nagyobb mértékű, sőt, még a fogyasztókat is közvetlenül támogatják. Ez nagyon érzékenyen érinti Európát. Az USA oly mértékű intenzitást kínál például a napelemek gyártásához, hogy már nem Kínában a legolcsóbb azokat előállítani.
A miniszter szólt arról is, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy a vállalatokat ösztönözze új beruházásáok megvalósításában, az ehhez szükséges forrásokat megszerzi és át fogja azokat adni. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a 700 milliárd forintotos kerettel elindult Baross Gábor Újraiparosítási Program iránt nagyon nagy az érdeklődés a vállalatok részérő, és érdemes minél hamarabb jelentkezni rá, mert annak kerete hamar ki fog merülni.