Megduplázódott az európai fegyverimport 2022-ben

ukrán válság 2022, háború, orosz, ukrán, orosz-ukrán, konfliktus, ukrajna, oroszország, pusztítás, Donbasz
Ukrainian servicemen prepare to fire with a French self-propelled 155 mm/52-calibre gun Caesar towards Russian positions at a front line in the eastern Ukrainian region of Donbas on June 15, 2022. - Ukraine pleaded with Western governments on June 15, 2022 to decide quickly on sending heavy weapons to shore up its faltering defences, as Russia said it would evacuate civilians from a frontline chemical plant. (Photo by ARIS MESSINIS / AFP)
Vágólapra másolva!
Az ukrajnai háború miatt megduplázódott az európai fegyverimport, miközben Ukrajna a globális fegyverexport harmadik legnagyobb célországává vált 2022-ben - írta hétfőn közzétett éves jelentésében a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI).
Vágólapra másolva!

Az európai fegyverimport egy év alatt 93 százalékkal nőtt, ami egyebek között annak köszönhető, hogy több európai államban - például Lengyelországban és Norvégiában - emelkedtek a védelmi kiadások - írta a SIPRI.

- hangsúlyozta Pieter Wezeman, a jelentés egyik szerzője.

Ukrajna, amely egészen tavalyig elhanyagolható mennyiségben importált fegyvert, 2022-ben a globális fegyverexport harmadik legnagyobb célországává vált Katar és India mögött. A szállítmányok fő forrásai a nyugati országok voltak.

Illusztráció Forrás: AFP/Aris Messinis

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet szerint

az európai fegyverimport 31, míg a globális 8 százaléka irányult Ukrajnába.

Az ukrán import - a nyugati adományokat beleértve - több mint hatvanszorosára nőtt 2022-ben.
Szakértők szerint a globális fegyverkereskedelem volumene éves szinten meghaladta a százmilliárd dollárt.

Az elmúlt öt évben (2018-2022) 47 százalékkal nőtt az európai fegyverimport az azt megelőző öt évhez képest, miközben a világpiacon ez idő alatt öt százalékos csökkenést mértek.

Európát leszámítva minden kontinensen jelentősen csökkent a fegyverimport az elmúlt öt évben.

Az elsődleges piacnak számító Afrikában negyven, az amerikai kontinensen húsz, Ázsiában hét, a Közel-Keleten pedig kilenc százalékkal volt kisebb a behozatal.

A 2018 és 2022 közötti időszakban az Egyesült Államok (40 százalék), Oroszország (16 százalék), Franciaország (11 százalék), Kína (5 százalék) és Németország (4 százalék) volt az öt legnagyobb fegyverexportőr - tette hozzá a SIPRI.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről