A világon egyedülálló módon, minden bank számára kötelezően és egyidőben indult útjára hazánkban 2020 tavaszán az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR), amely lehetővé tette, hogy saját életritmusunk szerint intézhessük utalásainkat a hét bármely napján, éjjel és nappal egyaránt. Az AFR bevezetése amellett, hogy hozzájárult az ügyfélbarát digitális megoldások elterjedéséhez a bankszektorban, Magyarországot nemzetközi szinten is az élvonalba juttatta, hiszen világviszonylatban is kiemelkedően széleskörű elérhetőséget biztosított.
Az azonnali fizetés bevezetése előtt a bankközi átutalások csak munkanapokon, 7 és 17 óra között teljesültek, átlagosan 1,5-2 óra alatt. Ezzel szemben
a szolgáltatás bevezetése óta a 10 millió forint alatti elektronikus forintátutalások esetében az év minden napján, így hétvégén és munkaszüneti napokon is a nap 24 órájában indíthatunk és fogadhatunk fizetési megbízásokat.
Az átfutási idő pedig minden esetben maximum 5 másodperc, ennyi idő alatt jut el a fizetési művelet összege a kedvezményezett számlájára és ott azonnal felhasználhatóvá válik.
A hagyományos bankszámlaszám mellett a kedvezményezett mobiltelefonszámának, e-mail-címének, adószámának vagy adóazonosító jelének megadásával is utalhatunk. Ezeket az úgynevezett „másodlagos azonosítókat" pedig a számlavezető bankjánál tudja mindenki magának regisztrálni.
A sikeres tranzakciókról a számlatörténetből vagy a számlavezető banktól kapott értesítésből tájékozódhatunk, a sikertelen fizetésekről pedig minden esetben negatív visszajelzés is érkezik.
A fejlett mobilbanki alkalmazások és az AFR-re épülő szolgáltatások terjedésével az ügyfelek egyre növekvő része tud azonnal, kényelmesen és gyorsan utalni szinte bármilyen fizetési helyzetben, ezáltal
az azonnali fizetési rendszer gyorsítja és egyszerűsíti a lakosság és a vállalkozások pénzügyeinek intézését.
Az MNB, leányvállalata, a bankközi tranzakciók elszámolásáért felelős Giro Zrt., valamint a kereskedelmi bankok által létrehozott, központi infrastruktúrára alapozott azonnali fizetési szolgáltatás új dimenzióba helyezte a magyar pénzforgalmat, és az elmúlt harminc év egyik legnagyobb magyar pénzügyi innovációjaként a bankszektor sikeres digitális átállását eredményezte.