Minden nyolcadik brit mikrovállalkozás vezetője tart attól, hogy az idén le kell húznia a rolót – derült ki a GoDaddy amerikai nyilvános internetes doménregisztrátor és webtárhely-szolgáltató által készített szokásos éves felmérésből. A csőd 630 ezer vállalkozást veszélyeztet.
A mikrovállalkozások tíz embernél kevesebbet foglalkoztató cégek, és Sky News a tudósításában személyes példákat is kiragadott a bajban lévők közül. Egyikük a saját és más művészek műveit árulja internetes galériájában és az általa szervezett kiállításokon. A megélhetési válság és a fogyasztói kiadások jelentős visszafogása azonban katasztrofális a vállalkozása számára.
„Tudom, hogy az ötszörösére nőhetne a vállalkozásom, ha lenne egy boltom, de zsákutcába jutott minden egyeztetésem az ingatlantulajdonosokkal, mert megfizethetetlenek a bérleti díjak" – panaszkodott egyikük a hírtelevíziónak, és nincs egyedül ezzel a problémával.
Az évente kiadott felmérés eredménye szerint, amelyről a vg.hu számol be, a megkérdezett vállalkozóknak csak az ötöde gondolja úgy, hogy a kormány eleget tesz a talpon maradásuk érdekében.
A válaszadók 42 százaléka adókedvezményekkel kapcsolatos támogatást szeretne, de várnák a vállalkozásfejlesztéshez és a digitális stratégia kialakításához nyújtott technikai segítséget is. Több mint háromnegyedük a megélhetési válságot nevezte a legsúlyosabb problémának, amellyel valaha is szembe kellett néznie, és ezen belül a folyamatosan emelkedő energiaárakat tartják a legsúlyosabb problémának.
A gond nagyobb, mint első pillantásra tűnhet, Andrew Gradon, a GoDaddy Egyesült Királysággal foglalkozó vezetője szerint ugyanis a mikrovállalkozások képviselik brit magánszektor 96 százalékát. „Ők az ország gazdaságának éltető elemei és ők azok, akik a megélhetési válság közvetlen hatását a frontvonalban érzik" – figyelmeztetett.
A tanulmány szerint 12 milliárd fontot vonna ki a világ hatodik legnagyobb gazdaságából, ha csupán a fenyegetett mikrovállalkozások 12 százaléka tönkremenne.
(Egy font 427,3 forint.) Kiderült belőle az is, hogy a megélhetési válság aránytalanul nagy hatással van az etnikai kisebbséghez tartozó vállalkozók tulajdonában lévő mikrovállalkozásokra. A fekete vállalkozók 85, az ázsiaiak 84 százaléka szerint soha nem voltak még ennyire nehéz helyzetben, míg ez az arány a fehérek között csak 74 százalék.