Bár az EU nemrégiben új szabályozást léptetett életbe, amely 2030-tól él, globális természetvédő és gazdasági szervezetek jóval radikálisabb fellépést sürgetnek.
Az Economist Impact think tank és a Nippon Foundation által vezetett kutatócsoport, a Back to Blue szerint az újrahasznosítás fokozására vagy az egyszer használatos műanyagfelhasználás csökkentésére irányuló meglévő programok csak "karcolják a felszínt", és átfogóbb globális tervre van szükség.
Az ENSZ novemberben megkezdte a tárgyalásokat a műanyagszennyezés elleni egyezményről Uruguayban, azzal a céllal, hogy a jövő év végére jogilag kötelező erejű szerződést dolgozzanak ki.
175 ország csatlakozott a tárgyalásokhoz. Ha azonban a kezdeményezések kudarcot vallanak, a G20-országok éves műanyagtermelése 2050-re 451 millió tonnára emelkedhet a jelenlegi növekedési ütem szerint - közölte a Back to Blue.
Nem csupán a kudarcnak nagy az esélye - hogy egyáltalán nem születik szerződés -, hanem egy olyan verziónak is, hogy létrejön egy megállapodás amely túl gyenge ahhoz, hogy megfordítsa a tendenciát"
- nyilatkoztak és egyben sürgették az egyszer használatos műanyagok erőteljesebb tiltását, valamint olyan rendszerek kialakítását, melyek felelőssé teszik a cégeket termékeik teljes élettartamáért, beleértve az újrahasznosítást és az ártalmatlanítást is.
Az Európai Unió nemrégiben megjelentette a csomagolási anyagok és csomagolási hulladék kezelésére vonatkozó szabályozását, eszerint 2030-tól valamennyi csomagolási anyag újrafeldolgozható kell, hogy legyen a műanyag csomagolóanyagoknak pedig tartalmazniuk kell újrafeldolgozott részt.
A szabályok kihatással lesznek a közétkeztetésre, vendéglátásra is, ugyanis előírások lépnek érvénybe az újrafeldolgozandó, tiltandó, egyszer használatos termékekre vonatkozóan.
Az újrahasználásra és újratöltésre vonatkozó új előírások: az elviteles hideg és meleg italok értékesítése 2030-ra 20 százalékban, 2040-re 80 százalékban újrahasználható és újratölthető poharakban kell, hogy történjen. Az elviteles készétel csomagolása 2030-as 10 százalékról 2040-re 40 százalékban újrahasználható és újratölthető kell, hogy legyen. Az üdítőitalok értékesítése a 2030-as 10 százalékos újrahasznosítási szintről 2040-re 25 százalékra kell, hogy emelkedjen.