A főként gyógyszereket és egészségügyi termékeket gyártó amerikai vállalatcsoport ellen azért indítottak több tízezer keresetet, mert a vádak szerint népszerű babahintőpora és más termékei rákkeltő anyagot tartalmaztak. Az előzményekről az Origo is írt, az ügy hátteréről ebből a cikkünkből tájékozódhat.
A Johnson & Johnson eredetileg 2 milliárd dollárt fizetett volna, de végül 8,9 milliárd dolláros összegű kártérítésben állapodott meg a felperesekkel.
A megállapodás egy januárban hozott fellebbviteli bírósági döntést követően született meg, amely érvénytelenítette az amerikai vállalat vitatott "texasi kétlépcsős" eljárását, ami a felelősséget a Johnson & Johnson egy csődvédelem alá került leányvállalatára hárította volna.
A Johnson & Johnson egyik leányvállalata, az LTL Management úgynevezett reorganizációs csődvédelmet kért. Az amerikai csődtörvényben leírt eljárás alapján a társaság védelmet kap a hitelezőktől és időt nyer sorai rendezéséhez.
A New Jersey-i fellebbviteli bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy a cég nem küzd pénzügyi nehézségekkel, ezért nincs meg a jogalap arra, hogy csődvédelmet kérjen.
A fellebbviteli bíróság elutasító ítéletének hatására döntött úgy a Johnson & Johnson igazgatótanácsa, hogy a vállalat fizessen jóval magasabb kártérítést a panaszosoknak, akik közül nagyon sokan rákos betegségben szenvednek az őket képviselő ügyvéd, Mikal Watts elmondása alapján.
A felperesek ügyvédje elmondta, hogy a kereseteket benyújtók jelentős többsége elfogadta a Johnson & Johnson által kínált magasabb kártérítést, ez pedig már elégendő volt a bíróság számára, hogy jóváhagyja a megállapodást.
A Reuters hírügynökség 2018-as vizsgálata azt állította, hogy a Johnson & Johnson évtizedek óta tudott arról, hogy a hintőpor rákkeltő azbesztet és talkumot is tartalmaz, de erről nem tájékoztatta a vásárlókat és a hatóságokat.
A vállalat végül 2020-ban bejelentette, hogy felhagy a vitatott babahintőpor amerikai és kanadai forgalmazásával, de "hamis információknak" a terméket ért vádakat. Ezt követően azonban közölte, hogy 2023-ban világszerte leállítja a termék forgalmazását, noha továbbra is váltig állítja, hogy a termékek nem tartalmaznak rákkeltő anyagokat.