Különösen az ázsiai csendes-óceáni térségben lehetnek súlyosak a globális rizshiány hatásai, ahol a világon megtermelt rizsmennyiség mintegy 90 százalékát fogyasztják. A Fitch Solutions elemzői szerint pedig
2023-ban az elmúlt 20 év legkomolyabb hiánya fenyeget a rizspiacon
– írja a CNBC.
A termelés visszaesése miatt a rizs világpiaci ára már napjainkban is rekordmagas szintek körül mozog, és az elemzők szerint 2024-ig maradhat is a magas ár. A jelentés szerint 2023-ban száz font (45,36 kilogramm) rizs átlagára 17,30 dollár lehet, és csak jövőre enyhülhet 14,50 dolláros átlagárig.
A Fitch szakértői úgy kalkulálnak, hogy
a 2022/2023-as szezonban a globális rizshiány mértéke elérheti a 8,7 millió tonnát. Ez a legnagyobb piaci hiány lenne a 2003/2004-es szezon óta.
Akkor azonban a mostaninál sokkal nagyobb, 18,6 millió tonna volt a deficit.
A rizskínálat szűkössége mögött részben az ukrajnai háború, részben a nagy rizstermelő gazdaságokban (például Kínában és Pakisztánban) uralkodó rossz időjárás áll. A tavalyi év második felében például Kínában a mezőgazdasági területek nagy részét sújtották heves esőzések és áradások.
Közben Pakisztánban (amely a globális rizskereskedelem 7,6 százalékáért felel) az éves termés 31 százalékkal csökkent a megelőző szezonhoz képest, ugyancsak a súlyos áradások miatt.
Ez pedig még az elemzők által várt csökkenésnél is sokkal nagyobb mértékű volt.
A hiányt az is fokozza, hogy miközben az USA és az Európai Unió kitermelése is csökkent, az ukrajnai háború következtében a rizs egyre népszerűbb helyettesítő lett a gabonapiacon. Ennek eredményeként pedig jelentősen megemelkedett a rizs iránti globális kereslet, miközben a kínálat hirtelen zsugorodott.
A legnagyobb vesztesek pedig az olyan importőr országok lehetnek, mint Indonézia, a Fülöp-szigetek, Malajzia, valamint az afrikai országok.
Ezeknek az államoknak ugyanis most a szokásosnál sokkal magasabb behozatali költségeket kell fizetniük.
Voltak olyan országok is, amelyek a hiány miatt az exportot is korlátozták, hogy biztosítsák a hazai ellátást. India például szeptemberben megtiltotta a törmelékrizs exportját, amivel viszont felhajtotta a világpiaci árakat.
Mindazonáltal a Fitch elemzői azzal számolnak, hogy a 2023/2024-es szezonban már elkezd normalizálódni a globális rizspiac, ez pedig elhozza a gabona átlagárának csökkenését.
Emellett pedig a termelés is fokozatosan emelkedhet, bár – teszik hozzá az elemzők – itt kiemelten fontos lesz, hogy a globális rizstermesztés egyik fő motorjának számító India miként teljesít majd a következő években.