Bár az eladó lakások iránti érdeklődések száma idén 43 százalékkal csökkent éves szinten, az ingatlan.com oldalán tett látogatások száma ezzel párhuzamosan ugyanebben az időszakban mindössze nyolc százalékkal marad el. A hosszú távú lakáspiaci adatok alapján az ingatlan.com oldalán mért látogatások száma rendre a potenciális vevők számával mozog együtt.
Tehát az érdeklődések száma a tényleges adásvételekkel mutat szoros párhuzamot – fejtette ki Balogh László az internetes szakportál vezető gazdasági szakértője. Hozzátéve, hogy mindezek alapján a potenciális lakásvásárlók még nem adták fel a reményt és alig várják, hogy piacra léphessenek.
Összességében így a jelenleg hozzáférhető adatok alapján a közeljövőbeni lakáspiaci élénkülésre lehet számítani.
Ehhez a szakértő szerint elsősorban a mostaninál 3-4 százalékponttal alacsonyabb hitelkamatokra lenne szükség, viszont szerencsére a kamatok csökkenése hamarosan beindulhat, mert az inflációs nyomás enyhülni látszik és a gazdasági feltételek is javulnak. Emellett a kormányzati kommunikációból arra lehet következtetni, hogy változások lesznek az állami család- és lakástámogatási rendszerben, ami szintén segítheti majd a lakáspiaci élénkülést.
A visszaesés mértéke sem volt egyforma mértékű, akár a régiókat, akár az ingatlantípusokat nézve.
Ami elmondható, hogy a legkevesebbet a panellakások veszítettek a keresettségükből.
A bérleti piacon ugyanakkor stabil a kereslet, de nincs arról szó, hogy azok, akik eddig lakásvásárlást terveztek, most tömegével bérlőkként jelennének meg a piacon. Aki ugyanis a drágább hitelkörnyezet miatt (még) nem tud vásárolni, néhány váratlan élethelyzettől eltekintve nem szívesen fordítja a pénzét albérletre sem.
Szűkül a Budapest-vidék árolló is: amíg az eladási árakat tekintve egyes gyorsan fejlődő nagyvárosok (például Győr vagy Debrecen) két-három évvel követik a fővárost, addig albérletek tekintetében ma ugyanezeken a helyeken annyit kell fizetni, mint tavaly ilyenkor Budapesten.