Az Afrikai Fejlesztési Bank elnöke, Akinwumi Adesina egy Hararéban tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a korábban elfogadottak szerint, dolgoznak egy kártérítési eszköz létrehozásán.
Az új javaslat értelmében "a tőkepiacok kihasználásával" elkerülhető lenne Zimbabwe adóssághelyzetének súlyosbodása.
"Az Afrikai Fejlesztési Bank a zimbabwei kormánnyal együttműködve jelenleg olyan innovatív pénzügyi eszközök és struktúrák kidolgozásán fáradozik, amelyek segítségével kifizethető lenne a 3,5 milliárd dolláros kártérítés. Arra bátorítom a fejlesztési partnereket, hogy dolgozzanak együtt ezen a javasolt struktúrán, amely segíthet a tőkepiacok mozgósításában a kompenzációk finanszírozása érdekében anélkül, hogy Zimbabwe további adósságot vállalna magára'' - olvasható a nyilatkozat egy részében.
A zimbabwei kormány 2020-ban egyezett bele abba, hogy kártalanítja a helyi fehér farmereket, akiknek földjeit a kormány 2000-től kezdődően elvette, és azoknak a családoknak adta, melyek tagjai az ország korábbi diktátorának, Robert Mugabe-nak segítettek hatalomba kerülni a korábbi polgárháborút követően. A kisajátításoknak lavinaszerű következményei lettek: nyugati szankciók sorát váltották ki, és a korábban Afrika éléskamreájának tartott Zimbabwe pedig elszigetelődött.
Mint ahogy azt halála kapcsán az Origo bemutatta, Rober Mugabe elnök országlása alatt a 2000-ben végrehajtott alkotmánymódosítás keretében a fehér gazdálkodók földjeinek többségét az állam kártérítés nélkül kisajátította. A mezőgazdaság alapját jelentő birtokkisajátítással azonban az egész ország gazdaságát indították el a lejtőn. A földeket birtokba vevő új gazdálkodók nem tudtak megbírkózni a termelési feladatokkal, ezért hamarosan felütötte a fejét az éhezés az országban. Zimbabwe gazdasága rekordgyorsasággal omlott össze, a helyi pénz - amely egykor paritáson volt az amerikai dollárral - elértéktelenedésének mértékét és tempóját azóta tankönyvi példaként emlegetik a hiperinflációra. Zimbabwe azóta sem tudott teljesen talpra állni a gazdasági megrogyásból.
Forrás: Africanews