A magyar tőkéjű pénzintézet kedden délután kibocsátott közleményében úgy fogalmaz: a bank szerves növekedését célzó stratégiájával párhuzamosan az OTP csoport úgy döntött, hogy kibővíti az OTP Bank Romániával kapcsolatos stratégiai lehetőségeit a piac felmérése útján, a bank lehetséges eladása érdekében.
Az OTP szerint ez a folyamat több hónapig eltarthat, és az árverés sikeressége függvényében az adásvételi szerződést egy éven belül megköthetik.
Ez a lépés azonban nem befolyásolja a jelenleg zajló banki műveleteket, beleértve a bank alkalmazottainak feladatait és napi tevékenységét, és az OTP Bank Románia értékesítési céljait sem.
A bank áruba bocsátását azzal indokolják, hogy nincs növekedési potenciál a romániai piacon az akvizíciók révén, emellett az OTP Bank Románia eladása mögött „aktuális geopolitikai kontextus" is húzódik.
A becslések szerint a pénzintézet 300 és 400 millió euró közötti összeget ér.
Az eladási szándék mögött az is húzódhat, hogy az OTP külföldi leánybankjai közül egyedül a romániai kirendeltség nem teljesített fényesen az elmúlt időszakban. Bencsik László vezérigazgató-helyettes az OTP csoport első negyedévi jelentését ismertető május 10-i, budapesti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy
A külföldi leánybankok teljesítménye javult az első negyedévben, egyedül Romániában nem látszik érdemi növekmény
– számolt be az OTP illetékese, hozzátéve, hogy még Oroszország és Ukrajna is jövedelmező lett.
Az OTP egyébiránt a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot - írja a Világgazdaság. A magyar központú pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták.
További részletek ide kattintva olvashatók.