Alig két év alatt megduplázódtak az albérletek árai egy távoli metropoliszban

10 ország legjobb a külföldieknek – galéria, Szingapúr
5, Szingapúr: sokan nyilatkozták, hogy elégedettek a munkalehetőségekkel és a biztonsággal, ugyanakkor többen drágának tartják a megélhetést itt.
Vágólapra másolva!
Szingapúr hosszú évek óta a világ egyik legdrágább ingatlanpiaca, köszönhetően a szűkös lakáskínálatnak és a jelentős keresletnek. Ráadásul a városállamban nagyon sok külföldi él, ami tovább növeli a keresletet, felhajtva az ingatlanárakat. A metropoliszban pedig ma már olyan súlyos a lakhatási válság, hogy a bérleti díjak rövid idő alatt meg is duplázódhatnak.
Vágólapra másolva!

Szingapúr központi városrészeiben egyre nagyobb lakhatási válságról számolnak be a helyiek. A The Wall Street Journal tudósítása szerint vannak ugyanis olyan bérlők, akik másfél évvel ezelőtt még csak 10-20 százalékos drágulást tapasztaltak a bérleti díjakban,

azonban az áremelkedés ma már elérheti a 100 százalékos szintet is.

Ezzel Szingapúrban az első osztályú lakóingatlanok bérleti díjai gyorsabban emelkedtek tavaly, mint a világ bármely más városában. Az éves drágulás ezzel olyan nagyvárosokat körözött le, mint New York vagy London.

A legnagyobb drágulást azok tapasztalták, akik a központi városrészekben található nagyméretű, privát társasházi ingatlanokban élnek. Ők pedig főként tehetősebb külföldi lakosok, akik a munkájuk miatt laknak Szingapúrban. Az Európai Kereskedelmi Kamara helyi képviselete márciusban azt közölte, hogy

a vállalatok 97 százaléka szerint a szingapúri dolgozóik egyre nagyobb kihívással néznek szembe az emelkedő megélhetési költségek miatt.

A megkérdezett cégek közel 40 százaléka mondta, hogy legalább havi 1120 szingapúri dollár (kb. 285 ezer forint) lakhatási támogatást ad a dolgozóinak.

Szingapúr központi kerületeiben már 100 százalékkal is emelkednek a lakásbérleti díjak Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2019 Melinda Nagy/Shutterstock. No use without permission./Melinda Nagy

Ez az elképesztő drágulás pedig már Szingapúr gazdasági tervei elé is akadályt állít. A városállam ugyanis szeretné megelőzni Hongkongot a régió pénzügyi központjaként. Ha azonban túlságosan drága a lakhatás a külföldi munkavállalók számára, akkor sok cég dönthet úgy, hogy nem Szingapúrt választja az üzleti tevékenységéhez.

Az áremelkedést részben az fűti, hogy a koronavírus-járvány után tavaly sok külföldi tért vissza Szingapúrba.

Emellett a metropoliszba újabb lakók is érkeznek, például Hongkongból és Kína különböző területeiről. Végül a helyzetet tovább nehezíti, hogy a szingapúriak részéről is példátlanul erős ingatlankereslet mutatkozott az elmúlt időszakban. Az új lakások építése pedig a járvány időszakában leállt, és így a helyiek a lehető legmagasabb bérleti díjért adták ki az ingatlanokat, amíg a lakók vártak az új otthonuk megépülésére. Szingapúr a maga 728,6 négyzetkilométeres területével kevesebb, mint másfélszer nagyobb, mint Budapest, miközben 5,6 millióan laknak a városállamban.

Noha az idén átadásra váró lakóingatlanok elkezdték enyhíteni a nyomást a szingapúri piacon, a bérleti díjak még mindig jóval magasabbak, mint 2021-ben voltak.

Egy 70 négyzetéter lakóterületű, két hálószobás lakás a központi kerületekben például átlagosan havi 3205 dollárba (kb. 817 ezer forint) kerül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!