Hiába épülnének meg az európai chipgyárak?

chip
Vágólapra másolva!
Digitális ágazati szakértők véleménye szerint pusztán az európai chipgyártó kapacitás növelésével nem lehet enyhíteni az európai feldolgozóipar kitettségét a nemzetközi beszállítói láncoknak az elektronikai alkatrészek ellátásában.
Vágólapra másolva!

Nagy nemzetközi konszernek - például az Infineon, az Intel, és talán hamarosan a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) is - a bőséges állami támogatásokkal élve milliárdokat invesztálnak európai chipgyártó kapacitásuk bővítésébe,

kétséges azonban, hogy ez elegendő lesz-e a külföldi beszállítóktól való függőség számottevő enyhítéséhez

és az uniós "chiptörvényben" lefektetett cél, a világpiaci részesedés megduplázásához.

Ahogy arról az Origo beszámolt, a múlt héten az Intel amerikai technológiai óriás bejelentette, hogy 4,2 milliárd eurót tervez befektetni egy új félvezető-összeszerelő és -tesztelő létesítmény létrehozásába Lengyelországban. A Wroclaw közelében felépülő létesítmény 2000 új munkahelyet teremt, és ez lesz Lengyelország eddigi legnagyobb zöldmezős beruházása. A létesítmény várhatóan 2027-ben készül el.

Ugyanez a cég 10 milliárd eurós német állami támogatáshoz is hozzájut németországi félvezető-gyártó üzemének a felépítéséhez - írta meg az Origo. Az Intel tervei szerint a kelet-németországi Magdeburgban 2027-ben adják át az új létesítményt.

Nagy nemzetközi konszernek - például az Infineon, az Intel, és talán hamarosan a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) is - a bőséges állami támogatásokkal élve milliárdokat invesztálnak európai chipgyártó kapacitásuk bővítésébe Forrás: bloomberg

Alan Priestley, a Gartner tanácsadó cég elemzője szerint

Oliver Blank, a német elektronikai és digitális ágazati szakmai képviseleti szervezet, a ZVEI (Verband der Elektro- und Digitalindustrie) globális ügyekért felelős vezetője ebben az összefüggésben megjegyzi:

A szakértők nem tartják egyértelműen elérhetőnek az EU kitűzött célját a piaci részesedés megduplázására 2030-ra a globális félvezetőgyártásban. Mivel addigra az előrejelzések szerint a kereslet is megduplázódik, az európai termelőkapacitást meg kellene négyszerezni a tervidőszak végére. Oliver Blank a ZVEI-től "nagyon ambiciózusnak" tartja a kitűzött célt.

"Európa nem válik függetlenné pusztán attól, hogy elkezd több chipet gyártani" - mutat rá a Gartner elemzője, Alan Priestley - "hiszen sok nyersanyagot és félkész terméket akkor is importálni kell".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!