Ahogy az Origo megírta, Split, a magyarok egyik kedvelt horvátországi üdülővárosa is belépett azon települések sorába, ahol szigorú szabályok bevezetésével próbálják élhetően és tisztán tartani a területüket a turisták áradatában. Magatartási kódexet adott ki Split: aki nem tartja be az abban foglaltakat, nagyon ráfázhat anyagilag.
Ehhez kapcsolódó fejlemény, hogy a kifejezetten felkapottnak számító Dubrovnik városáról az a hír terjedt el, hogy a város vezetése kitiltja a történelmi városközpontból a gurulós bőröndöket.
Valójában Dubrovnik városvezetése nem vezetett be semmilyen szankciót,
és nem is áll szándékában bevezetni a bőröndök használatára vonatkozóan a történelmi központban - áll a város közleményében, melyet a Horvát Idegenforgalmi Közösség sajtókapcsolata juttatott el az Origónak.
"Egy hónappal ezelőtt bemutattunk egy ismeretterjesztő animációs videót – mely itt megtekinthető - annak érdekében, hogy a látogatók megismerhessék Dubrovnik polgárainak elvárásait az UNESCO-örökség részét képező történelmi központban tett látogatásuk során" - írják.
Jelzésük szerint ezzel a videóval arra törekedtek, hogy közérthető módon bemutassák azt a fajta viselkedést, amelyet nem kívánnak látni a turistáktól,
mint például történelmi belváros utcáin strandöltözetben sétáló turistát; ételek és italok fogyasztását a közterületeken; a kulturális műemlékekre felmászást stb. A videó a történelmi belváros poggyászkezelésére vonatkozó ajánlást is tartalmazott, ami különösen a kora reggeli órákban hangos zajt kelt, ahogy a bőröndöket görgetik a város kockaköves utcáin.
Dubrovnik városának nem az a szándéka, hogy szankciókat szabjon ki, hanem az, hogy minőségi tájékoztatást nyújtson a látogatóknak az elfogadható viselkedésről
- áll a közleményben.
"Ezért is univerzális és könnyen érthető kommunikációs formákat alkalmaztunk. Tehát
az önkormányzati gondnokok nem folyamodnak pénzbírsághoz; szerepük kizárólag a látogatók tájékoztatása, mindezt azzal a céllal, hogy autentikusabb és színvonalasabb dubrovniki élményt nyújtsanak a látogatók számára."
- hívják fel arra a figyelmet.
A "Tiszteld a várost" projekten keresztül a fenntartható turizmust népszerűsítik, melynek élvonalbeli szereplői a város lakói. "Hiszünk abban, hogyha a helybéli lakosok boldogok és elégedettek, az még magasabb színvonalú szolgáltatást eredményez a városba látogatók számára, így azok még elégedettebbek lesznek" - zárul közleményük.