A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Digitális üzletága által 2022. harmadik negyedévében, illetve 2023. első felében két különböző szakaszban (az aktív munkavállalók, a lakosság, illetve a munkaadók körében) végzett kutatás során arra kerestük a választ, hogy a következő 5-10 évben várhatóan miként változnak a hazai munkavállalói kompetenciákkal szemben támasztott munkaerőpiaci/munkáltatói elvárások, ezeket milyen tényezők befolyásolják leginkább; a hazai munkaképes korú lakosság milyen mértékben rendelkezik a vizsgált kulcskompetenciákkal, illetve mennyire van tisztában azok jelentőségével, és mennyire nyitott azok fejlesztésére; továbbá az érintettek (munkáltatók, munkavállalók) milyen percepciókkal, várakozásokkal tekintenek a jövő munkahelyei/munkakörei által támasztott követelményekre, illetve milyen elvárásaik vannak a munkavégzés formájával (helyszínével, idejével) kapcsolatban.
A két kutatási fázis eredményei alapján jól látszik, hogy bár eltérő hangsúlyokkal, de mind a magyarországi munkaadók, mind a munkavállalók éppen az érintett készségek meglétét tartották leginkább fontosnak a jövő sikere szempontjából.
A kutatás elgondolkodtató megállapítása ugyanakkor, hogy meglehetősen alacsony a képzéseken résztvevő munkavállalók aránya, ahogy a hazai munkaadók többsége sem kapacitálja munkavállalóit, hogy tömegesen vegyenek részt a tudásuk, illetve kompetenciáik fejlesztését célzó képzéseken.
A digitális technológiák széleskörű elterjedésének következtében szükségessé váló, új munkavállalói kompetenciák közül a válaszadók az iparág-specifikus tudás, a problémamegoldó képesség, a tanulásra való nyitottság és a digitális készségek fontosságának felértékelődésére számítanak leginkább.
A kutatás összefoglalója elérhető a Századvég weboldalán.
Cikkünk kiemelt képe illusztráció / forrás: Shutterstock