Noha a felmérések szerint a legtöbb amerikai fiatal tervezi (vagy reméli), hogy egy nap megházasodik, a jelenlegi gazdasági körülmények között a pároknak egyre nehezebb kigazdálkodni a megemelkedett esküvői költségeket.
A Thriving Center of Psychology kutatása szerint az Y és Z generáció (18-41 év közöttiek) tagjainak
75 százaléka, vagyis háromnegyede mondta azt, hogy jelenleg túl drágának érzi a potenciális esküvői költségeket.
Ez nem is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a The Knot átfogó elemzése szerint idén egy átlagos amerikai esküvő összköltsége 30 ezer dollár (kb. 10,6 millió forint), ami 2000 dolláros emelkedés a 2021-ben mért átlaghoz képest.
Noha a fiatalok számára nyomasztóak lehetnek a költségek, a válaszadók 66 százaléka így is azt mondta, hogy megéri az esküvőért kifizetni a magasabb összegeket. Vagyis az adatokból az szűrhető le, hogy azok a párok, akik elhatározták, hogy összeházasodnak, jelentős részben
a magasabb árak mellett is belevágnak az esküvőszervezésbe.
A másik oldalról ezt támasztja alá az is, hogy miközben az amerikai fiatalok 83 százaléka mondta, hogy szeretne megházasodni az élete során, az esküvőtől elzárkózó fiatalok 72 százaléka azzal indokolta a véleményét, hogy egyszerűen „nem érdekli" a házasság. Vagyis elsősorban nem az esküvői költségek tartják vissza azokat, akik nem terveznek megházasodni.
A kutatásokból az is kiderül, hogy nemcsak az esküvő kapcsán,
de az összeköltözés területén is igen fontosak az anyagi szempontok.
A válaszadók 60 százaléka mondta, hogy összeköltözött a párjával a kapcsolat első évében, és az együtt élő párok fele úgy nyilatkozott, hogy a döntésnek részben pénzügyi oka volt. Az Y generáció körében 61 százalék, míg a Z generáció körében 39 százalék mondta, hogy részben a pénzügyi előnyök miatt költözött össze a párjával.
Noha az összeköltözésnek sokaknál pénzügyi oka (is) van, mindössze a válaszadók tizede mondta, hogy megbánta a döntést, és csupán 16 százalék nyilatkozta, hogy elhamarkodták az összeköltözést.
Érdekesség viszont, hogy ezzel szemben
a válaszadók 50 százaléka nyilatkozta, hogy nem egyenlően osztják el a lakhatási költségeket,
míg 37 százalék azt mondta, hogy úgy érzi, „pénzügyileg egyenlőtlen" kapcsolatban él.
Forrás: CNBC