Szokatlanul nagymértékben csökkenhetett a múlt hónapban az infláció, ami két tényezőből fakad: egyrészt a tavalyi évi magas bázisból, mivel az elmúlt év júliusában egy hónap alatt több mint 2 százalékkal drágult a fogyasztói kosár, másrészt a most júliusban várható némi árcsökkenésből.
A 0,1 százalékos defláció elsődleges motorja az élelmiszerek áresése lehetett
– mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal a legfrissebb inflációs adatokat, ebből az alkalommal kérdeztük a szakértőket.
A Világgazdaság arról ír, hogy júliusban valami tényleg megindulhatott, mert a kormány is úgy számol, hogy a következő hónapokban 2-3 százalékponttal mérséklődik az infláció, ilyen ütemmel pedig akár már októberben egy számjegyű lehet a drágulás. Ahogy az Origo megírta, mindez igazolja az infláció letörése érdekében hozott kormányzati intézkedések sikerességét. Ezzel együtt nagy kérdés, hogy mi lesz az üzemanyagárakkal, és miképp alakul a forint árfolyama, ezek ugyanis mind befolyásolják az infláció alakulását. Bár vannak az áremelkedés mérséklésének ütemét gyengítő körülmények, összességében azonban a szakértő olyan lényeges kockázatot nem lá, amely felülírná az év végére vonatkozó egy számjegyű várakozást.
Sőt, szerencsés esetben – a forint erősödése és a nyersanyagok árának csökkenése révén – akár már októberben is meglehet a 10 százalék alatti mutató
– jelezte a szakember. Hozzáfűzte: jelenleg nagyobb biztonsággal állítható, hogy egy hónappal később, novemberre már érdemben ez alatt lesz.
További részletek ide kattintva olvashatók.