Az egész országra lecsapó vihar nyomán a piacvezető lakásbiztosítóhoz, az augusztustól Alfa Biztosító néven működő korábbi Aegonhoz augusztus első négy napjában mintegy kétezren jelentettek be kárigényt.
Az első bejelentések alapján a viharok a Szabolcs-Szatmár-Bereg és Baranya vármegyékben élőknek okozták a legnagyobb károkat, innen érkezett a legtöbb bejelentés.
A városok közül a legtöbb káresetet Budapestről (862) jelentették a biztosítónál – derül ki a Világgazdaság cikkéből.
Más biztosítótársaságok közül az Alfa Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.-nél a július utolsó három hetét végigkísérő viharok, kisebb-nagyobb jégverések hétezer kárbejelentést eredményeztek. A várható összes kár (július 10. és augusztus 5. között) elérheti a 730 millió forintot. Az Alfa szakértői még legalább 5700 további esetre számítanak az augusztus eleji viharok nyomán.
Becslésük szerint az augusztus eleji károk teljes összege elérheti a 650 millió forintot.
Hétfő délig közel 2500 bejelentés érkezett a Groupama Biztosítóhoz is. A cégnél jelezték, hogy az idei nyári viharokkal kapcsolatos kárbejelentések várhatóan meghaladják majd a 16 ezret, kárértékük pedig a kétmilliárd forintot.
Az Allianz Hungária Zrt.-hez hétfőn délután 2 óráig több mint 2200 kárbejelentés érkezett a hétvégi viharos időjáráshoz kapcsolódóan, többnyire vihar és villámcsapás másodlagos hatása miatt. A károk értéke előzetes becslés szerint a 250 millió forintot közelíti.
A cikk hangsúlyozza, hogy a biztosítók elsősorban azt kérik ügyfeleiktől, hogy
lehetőség szerint képekkel dokumentálják a viharok okozta károkat, mielőtt elkezdik a halasztást nem tűrő helyreállítási munkákat,
illetve a károk bejelentéséhez használják az online ügyfélszolgálati csatornákat.
Ma már egyre általánosabb, hogy videóval rögzítik a káreseményeket. Ha pedig nem közvetlenül a biztosítóval kötötték a biztosítást, hanem biztosítási alkuszokon keresztül, akkor, ha értesítik alkuszt, ő sok teendőt levesz a károsult válláról.
A szabályok szerint a kár bekövetkezését követő két napon belüli kárbejelentés után a biztosító öt napon belül köteles kárszakértőt kiküldeni. A kisebb összegű – jellemzően 100-150 ezer forint alatti,– károk esetében a biztosító rendszerint szemle nélkül, akár már 48 órán belül fizet. (Az MFO-szabályzat erre öt napot ad a biztosítóknak.)
Amíg a szemle nem történik meg, addig a kár helyszínén csak a kárenyhítéshez, a további károk megelőzéséhez szükséges mértékű beavatkozást szabad elvégezni, a biztosítót erről érdemes tájékoztatni.
A szemle időpontjáig a károsodott tárgyakat mindenképp meg kell őrizni.
Érdemes a kárt egyből fényképekkel, videófelvétellel dokumentálni, ez lényegesen megkönnyíti ugyanis a kártalanítást, és ugyanígy fontos fotókkal rögzíteni a javításokat. A biztosítóval való esetleges vitát a kártalanítási összegről általában eldönti, ha a javítási munkálatokat számlát adó szakemberrel végeztetjük el.
Cikkünk kiemelt képén: viharban eldőlt pravankeret Budapesten, 2023.08.05-én / Fotó: Csudai Sándor - Origo