Mindenki számára ismerős lehet az a helyet, amikor úgy érezzük, most állítottuk le a mosógépet, de máris megint hegyekben áll a mosatlan ruha a szennyeskosárban. Mivel már rutinként végezzük ezt a tevékenységet, észre sem vesszük, hogy milyen döbbenetes többletköltséget halmozunk fel, ha mi is elkövetjük az itt felsorolt hibákat. Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy
a divat és az anyagtechnológia folyamatos fejlődésével a mosási szokásokon is változtatni kellene időnként.
A nap melegének mellőzése
A napon történő szárítás nemcsak energiát takarít meg, hanem természetes fehérítő és fertőtlenítő. Érdemes akkor is különválasztani a színes és a teljesen fehér ruhákat, amikor a szabad ég alatt szárítjuk őket, mert a napfény sugarai csak a fehér öltözékeinknek tesz jót, a színeseknek nem. Ugyanis a fehér színt élénkíti, a színeket viszont kifakítja a nap.
Sokan gondolják azt, hogy ha dugig tömik a mosógépet, azzal nemcsak időt, de vizet is megtakaríthatnak, és így hatékonyan járnak el. Mi sem áll azonban távolabb a valóságtól!
A túlterhelt mosógép ugyanis csökkenti a mosás hatékonyságát,
és ezért a ruhákat többször kell a ragyogó tisztaság érdekében kimosni, ami többletenergiát is igényel.
A felületes emberek azt a hatalmas hibát is elkövethetik, hogy soha egy pillantást sem vetnek a ruhákra varrt textilápolási címkékre. Pedig ezeken olyan utasítások szerepelnek, amik a ruhák hosszabb ideig történő viselhetőségét segítik elő.
Ha túladagoljuk a mosószert, azzal egyáltalán nem tesszük tisztábbá a ruháinkat, helyette az ragadós foltot hagyhat rajtuk. Ezek idővel mattítják a szövetet, és esetleg további öblítési ciklusokat tesznek szükségessé, ami víz- és energiapazarlás.
A ruhákat nem csak színek, hanem anyagaik szerint is érdemes különválogatni, és külön mosni, ha nem szeretnénk, hogy azok például más színt öltsenek, amikor kivesszük a mosógépből.
Ezért tehát nagyon oda kell figyelni az anyagtípusokra és csak a hasonló textúrájú ruhákat szabad együtt mosni. A ruhák megfelelő szétválogatásának elmulasztása sérülésekhez és újramosási szükséglethez vezethez, ami szintén energiapazarlás.
Nem minden esetben csak a melegvíz eredményezhet hatékony mosást. A hideg vízzel történő mosás energiatakarékos és kíméletes, segít megőrizni a szövet színét és megakadályozni a zsugorodást. Persze ilyen esetben is érdemes elolvasni a ruhákon szereplő mosási címkét.
Bizonyos esetekben tény, hogy a szövetlágyítók puhábbá tehetik a ruhákat, de nem minden anyagtípusnak tesznek jót.
Kerülni kell a sportruházaton és a mikroszálas törölközőkön való használatukat, mivel lebonthatják a szövetet, és csökkenthetik annak nedvességelvezető és tisztító képességét.
A ruhák kifordítva mosása nem csak mítosz. Segít megőrizni a színeket, és megvédi a nyomatokat és díszítéseket a súrlódástól és a mosás során keletkező sérülésektől.
A ruhák gyakori mosása minimális viselés után hozzájárul a szövetek elhasználódásához és az energiapazarláshoz.
Hatékonyabb megoldás lehet ilyenkor inkább néhány órára kitenni a szabad levegőre ezeket a ruhákat.
A kizárólag elektromos, gépi szárítókra való hagyatkozás jelentős energiát fogyaszt, és azok magas hőfoka szövetkopást eredményezhet.
A mosási hőmérséklettől függetlenül érdemes inkább hideg vizes öblítést használni. Ez az apró változtatás jelentős hatással lehet az energiafogyasztásra anélkül, hogy befolyásolná a ruhák tisztaságát.
Forrás: Daily Star