Újabb gázmezőről kezdte meg a kitermelést a Mol

olajembargó illusztráció, Olaj, olajembargó, ipar, olajfinomítás, olaj- és gázfinomító, csővezeték, olajtartály
Refinery industry and Natural Gas storage tanks and oil tank
Vágólapra másolva!
A Mol az Ural Oil and Gas LLP. nevű nemzetközi közös vállalat részeként megkezdte a gáztermelést Kazahsztánban, a Rozskovszkij-mezőn található U-21 elnevezésű kútból - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vágólapra másolva!

Azt írták, a sikeres termelés-indítás a magyar, kazah és kínai partnerek szoros együttműködésének eredménye. A Rozskovszkij-mező gáz- és kondenzátumprojektjét az Ural Oil and Gas LLC üzemelteti, amely a kazahsztáni KazMunayGas (50 százalék), a magyarországi Mol-csoport (27,5 százalék) és a kínai FIOC (22,5 százalék) közös vállalatának tulajdonában van.

A Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőt 2008-ban fedezték fel, és alapos lehatárolási és tervezési fázist követően 2023. december 19-én indult elindult a gáztermelés. A mező a nyugat-kazahsztáni régióban található, Uralszk városától 60 kilométerre északkeletre.

A jelenleg megcélzott tározóból kinyerhető gáz és kondenzátum mennyisége 158,8 millió hordó egyenértéknek felel meg,

amelyből a gáz 101,5 millió hordónyi, a kondenzátum pedig 57,3 millió hordónak felel meg, a kazahsztáni állami ásványvagyonmérleg alapján.

A kutatási és lehatárolási fázisban fúrt kilenc kútból ötöt sikeresen termelésre képes állapotba hoztak 2021-ben. A tervezési, beszerzési és kivitelezési szerződést 2022 áprilisában írták alá, amely a felszíni infrastruktúra minden elemére kiterjed - ismertette a Mol.

Az első kút napi 300 ezer köbméter gáztermeléssel indul, amelyet a Chinarevskoye gázüzembe szállítanak feldolgozásra. A Mol várakozásai szerint a kezdeti egykutas próbatermelési szakaszban a Rozskovszkij-mező körülbelül napi 1300 hordó egyenérték mennyiséggel járul hozzá a csoport termeléséhez.

A tervek szerint négy további kút 2024 harmadik negyedévében áll termelésbe, amellyel a mező termelése napi 1,5 millió köbméter gázra növekedhet.

Képünk illusztráció Forrás: shutterstock

Ezzel párhuzamosan, a kazahsztáni Központi Kutatási és Fejlesztési Bizottság által 2022-ben jóváhagyott mezőfejlesztési tervvel összhangban, a projekt halad előre a tervezett 2. fázis időben történő megvalósításával. Ez magában foglalja a további kútmunkálatokat, új kutak fúrását és az infrastruktúra bővítését, hogy 2027 végéig napi 2,5 millió köbméter gázmennyiséget tudjon kezelni áll a közleményben.

Ahogy arról az Origo beszámolt, a Mol Magyarországon is jelentős erőfeszítéseket tesz a hazai földgázkitermelés fejlesztésére. Idén februárban Kelet-Magyarországon hajtottak több sikeres fúrást.

Eközben az MVM Csoport is tevékeny szerepet vállal a hazai földgázkitermelés erősítésében. Februárban kezdték meg a nyékpusztai földgázmezőn a második kút fúrását. A békés vármegyei földgázmező jelentőségéről az Origo ebben a cikkben írt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!