Pablo Escobar még az 1980-as évek végén hozatott néhány vízilovat Afrikából Kolumbiába. A kokainbáró 1993-as halála után azonban az állatok szabadon kóborolhattak Antioquia megye egy forró, mocsaras területén, ahol olyannyira elszaporodtak, hogy az máig komoly kihívást okoz a helyi környezetvédelmi hatóságoknak.
Most a kolumbiai hatóságok közölték, hogy 70 vízilovat terveznek befogni és elszállítani. Közülük 10 állat az észak-mexikói Ostok menedékhelyre kerül, míg 60 egy meg nevezett indiai létesítménybe.
Az Ostok menedékház tulajdonosa szerint a teljes művelet összköltsége elérheti a 3,5 millió dollárt (kb. 1,3 milliárd forint) – írja a The Guardian.
A szakemberek azt tervezik, hogy csalival csalogatják az állatokat karámokba, ahol bezárva maradnak, mielőtt speciális ládákba helyezik őket a szállításhoz.
A kolumbiai kormány egyébként 2009-ben megkísérelte sterilizálni az állatokat, de ezzel leálltak, miután egy szemléletes fotó országos felháborodást keltett. Noha a sterilizálási program hivatalosan továbbra is érvényben van, de lényegében hatástalan, mivel az állatok gyorsabban szaporodnak, mint ahogy a hatóságok képesek őket befogni és ivartalanítani.
Az érintett területen összesen 130 víziló él a feljegyezések szerint. Ez a legnagyobb Afrikán kívüli populáció.
S mivel nincsenek természetes ellenségeig, melyek korlátoznák a populáció bővülését, a szakértők szerint a számuk exponenciálisan fog nőni. Egy tanulmányban úgy számoltak, hogy 2034-re a vízilovak száma már 1400 lehet a területen.
Ez pedig azért is probléma, mert az állatok károsítják a környező Magdalena ökoszisztémáját.
Ez Kolumbia legnagyobb folyója, melynek környezetében a világ egyik legváltozatosabb élővilága jött létre.
Egyetlen víziló ugyanis éjszakánként nagyjából 40 kilogramm füvet eszik. Az ürülékük pedig mérgezi a vizet, pusztítja a halakat és veszélyezteti a folyó gazdag biológiai sokféleségét.
Emellett az állatok egyre gyakrabban kerülnek konfliktusba a helyi lakossággal is, aminek eredményeként az elmúlt években jelentősen megszaporodott a vízilótámadások száma.
A kolumbiai Környezetvédelmi Minisztérium tavaly invazív fajnak nyilvánította a vízilovakat,
és megnyitotta az elvi lehetőséget az állatok esetleges leölése előtt is. A most bejelentett áthelyezési tervet az utolsó életmentő kísérletnek tekintik, mielőtt a hatóságok drasztikusabb intézkedésekhez folyamodnak.