A forró időjárás és a hirtelen lezúduló esőzések tökéletes kombinációt jelentenek a bögölyfélék számára, amik így rekordszámban gyarapodhatnak. Csípéseik súlyos bőrfertőzést, akár cellulitiszt is okozhatnak. Ez egy bakteriális eredetű fertőzés, gyulladásos bőrbetegség. Amennyiben nem kezelik megfelelően, könnyen fertőzést okozhat a nyirokcsomókban, sőt akár a csontokban is.
Éppen ezért
extrém esetekben a cellulitisz életveszélyessé is válhat.
Legrosszabb esetben az allergiásoknál potenciálisan halálos anafilaxiás sokkot is okozhat.
Azonban nem csak a napon barnulókat, hanem a vízben hűsölőket, és a fesztiválozókat is előszeretettel csipkedik ezek a bögölyfélék.
"A minap anyukám kertjében voltam, és ez a szörnyű lény a karomon landolt, majd észrevettem, hogy meg is csípett.
Az egészben a legrémisztőbb, hogy nem hallani ezeket a rovarokat, szép csendben támadnak, és csak a csípést érezzük.
Ez hatalmas vörös foltot hagyott maga után, amely azonnal duzzadni kezdett." - panaszolta egy brit lakos.
Sokan említik azt is, hogy a lólegyek csípése sokkal fájdalmasabb, mint a darazsaké. Ha az anafilaxiás sokkot kapó csípés áldozatainak torka megduzzad, megfulladhatnak és meghalhatnak, ha nem kapnak sürgősen orvosi ellátást.
A Brit Kártevőirtó Szövetség a lólégy csípését a "kerülendő csípések" toplistájára tette - a fekete özvegy pókfajta, és a szúnyogok csípéseivel együtt. A szakértők szerint otthonunkban úgy lehet a legjobban védekezni a lólegyek ellen, ha letakarjuk a kis tavunkat, a kinti medencét, és az egyéb állovizet a kertünkben.
A lólegyek csípéseinek következményei, tünetei lehetnek a kiütés, a szédülés, a gyengeség és a zihálás.
Az áldozatoknak azt tanácsolják, hogy a fertőzés és a duzzanat elkerülése érdekében fertőtlenítőszerrel tapogassák le a csípést, és a sebet jégköteggel fedjék le. Sürgősen fel kell továbbá keresni a háziorvost, ha fertőzésre utaló tünetek gyanúja merül fel, ilyen lehet a gennyedés, bőrpír és a duzzanat a növekvő fájdalom mellett.
Forrás: Daily Star