Finta József munkái a 21. századi hazai építészet kiemelkedő alkotásai - galéria

Finta József építész FOTÓ ÁLTALÁNOS Közéleti személyiség foglalkozása látványterv művész SZEMÉLY
Budapest, 2014. november 25. A Nemzet Művésze címmel idén kitüntetett Finta József Kossuth-díjas építész budapesti stúdiójában 2014. november 25-én. MTI Fotó: Marjai János
Vágólapra másolva!
A múlt héten életének 89. évében meghalt az elmúlt 60 év magyar építészetének egyik kiemelkedő alakja. Sokak szerint Finta József munkái indították el a 60-as, 70-es években Budapestet a modern nagyvárossá fejlődés irányába. Munkásságát számos kiemelkedő épület őrzi, tervezett bevásárló- és rendőrségi központot, szállodákat és egyetemi épületeket. Képes összeállításunkban bemutatjuk legkiemelkedőbb alkotásait.
Vágólapra másolva!

Kitüntetéseit, tudományos fokozatait és szakmai elismeréseit még felsorolni is nehéz. Finta József a Nemzet Művésze, Kossuth-, Ybl Miklós-, Steindl Imre- és Prima Primissa díjas alkotó, Budapest, Salgótarján és Belváros-Lipótváros díszpolgára, a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagja, Köztársasági Elnöki Aranyérmes építész és a Magyar Érdemrend középkeresztjének kitüntetettje.

Finta József élete és öröksége

Az általa alapított Finta Építészeti Stúdió halálhírének közlésekor kiemelte, hogy Finta József az építész szakmát egy legendás modernista generációtól tanulta, majd alkotásai révén vált ő is annak teljes jogú tagjává.

Az építészetet komoly játéknak tartotta, melyet gyermeki lélekkel lehet csak művelni.

„Az az építész, aki felnő, azonnal hagyja abba a szakmáját. Szóval ha a gyerekkornak a játékos vágya kihal valakiből, nem érdemes élni."
Az elmúlt több mint fél évszázad egyik meghatározó építésze volt Finta József Forrás: MTI/Marjai János

A legutóbbi időkig töretlenül lelkesedett minden új dologért, miközben folyamatosan a maradandót és az időtlent próbálta megtalálni bennük.

Soha nem a pillanatnak tervezett, alkotásai időn kívüliek, egész életében a hosszú távon érvényesnek tartott értékeket kutatta.

Finta József 1935. június 12-én született Kolozsváron. 1958-ban az Építőipari- és Közlekedési Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán szerzett diplomát, majd a Lakóterv munkatársa, osztályvezetője, később igazgatóhelyettes-főépítésze volt.

A rendőrpalotától a bevásárlóközpontig

1965-ben, 30 évesen kapott először Ybl Miklós-díjat dunaújvárosi munkáiért. 1995-ben önálló irodát nyitott, s azóta Budapesten többek között a Szabadság téri Bank Center, a Teve utcai rendőrpalota, a Kongresszusi Központ, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ, emellett a lágymányosi egyetemi városban a Budapesti Műszaki Egyetem, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetem (BME-ELTE) informatikai épületének és az ország legnagyobb kereskedelmi központjának, a WestEnd City Center a megtervezése fűződik a nevéhez.

Galériánkban bemutatunk több, Finta József által tervezett épületet:

Turizmus Utazás
Kempinski, Hotel, Corvinus, Budapest, szálloda,
Trolibusz galéria
WestEnd City Center, Demján Sándor galéria
Finta, épületek, épület
Finta, épületek, épület
Finta, épületek, épület
Finta, épületek, épület
Finta, épületek, épület

A Városmajor utcai Szív- és Érgyógyászati Központ bővítésében is részt vett, kevés lakóháza közül kiemelkedik a 2005-ben a Gellérthegyre tervezett, háromszintes épület.

2017-re készült el Szabó Tamás János közreműködésével a Nemzeti Közszolgálati Egyetem intézményei közé tartozó Ludovika Campus kollégium és oktatási tömb, amelyért a tervezők Építőipar Nívódíjat is kaptak.

A főváros meghatározó luxusszállodáinak építésze

A turisztikai szakma elsősorban mint Budapest első meghatározó luxusszállodáinak építőjére emlékszik a neves építészre, hiszen Finta József munkái közé tartoznak többek között az első Duna-parti szállodák, az InterContinental 1969-ben (ma Budapest Marriott Hotel) és a Forum Hotel 1981-ben (ma InterContinental Budapest Hotel), de az 1992-ben megnyílt Kempinski Hotel Corvinus Budapestet is ő tervezte.

Nevéhez fűződik további két budapesti szálloda, a Novotel Budapest City és az Ibis Heroes Square megtervezése is (de a sort még lehetne tovább folytatni).

Több hotelt épített határainkon túl, így Pozsonyban, Bécsben és Brnóban is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!