Kitüntetéseit, tudományos fokozatait és szakmai elismeréseit még felsorolni is nehéz. Finta József a Nemzet Művésze, Kossuth-, Ybl Miklós-, Steindl Imre- és Prima Primissa díjas alkotó, Budapest, Salgótarján és Belváros-Lipótváros díszpolgára, a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagja, Köztársasági Elnöki Aranyérmes építész és a Magyar Érdemrend középkeresztjének kitüntetettje.
Az általa alapított Finta Építészeti Stúdió halálhírének közlésekor kiemelte, hogy Finta József az építész szakmát egy legendás modernista generációtól tanulta, majd alkotásai révén vált ő is annak teljes jogú tagjává.
Az építészetet komoly játéknak tartotta, melyet gyermeki lélekkel lehet csak művelni.
„Az az építész, aki felnő, azonnal hagyja abba a szakmáját. Szóval ha a gyerekkornak a játékos vágya kihal valakiből, nem érdemes élni."
A legutóbbi időkig töretlenül lelkesedett minden új dologért, miközben folyamatosan a maradandót és az időtlent próbálta megtalálni bennük.
Soha nem a pillanatnak tervezett, alkotásai időn kívüliek, egész életében a hosszú távon érvényesnek tartott értékeket kutatta.
Finta József 1935. június 12-én született Kolozsváron. 1958-ban az Építőipari- és Közlekedési Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán szerzett diplomát, majd a Lakóterv munkatársa, osztályvezetője, később igazgatóhelyettes-főépítésze volt.
1965-ben, 30 évesen kapott először Ybl Miklós-díjat dunaújvárosi munkáiért. 1995-ben önálló irodát nyitott, s azóta Budapesten többek között a Szabadság téri Bank Center, a Teve utcai rendőrpalota, a Kongresszusi Központ, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ, emellett a lágymányosi egyetemi városban a Budapesti Műszaki Egyetem, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetem (BME-ELTE) informatikai épületének és az ország legnagyobb kereskedelmi központjának, a WestEnd City Center a megtervezése fűződik a nevéhez.
Galériánkban bemutatunk több, Finta József által tervezett épületet:
A Városmajor utcai Szív- és Érgyógyászati Központ bővítésében is részt vett, kevés lakóháza közül kiemelkedik a 2005-ben a Gellérthegyre tervezett, háromszintes épület.
2017-re készült el Szabó Tamás János közreműködésével a Nemzeti Közszolgálati Egyetem intézményei közé tartozó Ludovika Campus kollégium és oktatási tömb, amelyért a tervezők Építőipar Nívódíjat is kaptak.
A turisztikai szakma elsősorban mint Budapest első meghatározó luxusszállodáinak építőjére emlékszik a neves építészre, hiszen Finta József munkái közé tartoznak többek között az első Duna-parti szállodák, az InterContinental 1969-ben (ma Budapest Marriott Hotel) és a Forum Hotel 1981-ben (ma InterContinental Budapest Hotel), de az 1992-ben megnyílt Kempinski Hotel Corvinus Budapestet is ő tervezte.
Nevéhez fűződik további két budapesti szálloda, a Novotel Budapest City és az Ibis Heroes Square megtervezése is (de a sort még lehetne tovább folytatni).
Több hotelt épített határainkon túl, így Pozsonyban, Bécsben és Brnóban is.