A botswanai Jwaneng városánál működő gyémántbánya a világ egyik legfontosabb gyémántlelőhelye, egyben a De Beers botswanai zászlóshajója. Az, hogy most ekkora összeget fordítanak fejlesztésre, némileg váratlannak tűnik. Legalábbis annak tükrében, hogy a gyémántpiacon továbbra is gyenge a kereslet. 2023-ban a csiszolt gyémántok árai ötödével csökkentek.
A cég, pontosabban a vállalat és a botswanai kormány vegyesvállalata, a Debswana Diamond, közleményében azonban azt írja, tisztában vannak a keresletcsökkenéssel, melyre korábban is volt már példa. A piaci egyensúly helyreállásáig azonban ilyen és ehhez hasonló befektetéseket valósítanak meg.
A fejlesztések révén
a világ kitermelt kövek alapján legértékesebbnek számító gyémántbányájának élettartama jelentősen megnő.
A beruházásnak köszönhetően sokkal mélyebbről, hatékonyabban tudnak kőzetmintákat venni.
Lényegében a külszíni fejtésű bányából föld alatti bányát csinálnak, írja a Mining.com.
A Jwaneng-bányában májusban indulnak a kivitelezési munkák. Az 1982-ben megnyitott gyémántbányában 2018-ban már elindítottak egy 3 milliárd dolláros fejlesztési programot, ennek eredményeként a bánya idén még biztosan működhet. A cég egyelőre annyit közölt, hogy
a most megerősített újabb ráfordítás mellett keresik azokat a befektetőket, amelyek közreműködése révén újabb 11 évre kitolhatják a bánya működési idejét.
A Jwangeng-gel kapcsolatban a korábbi előrejelzések évi 9 millió karát kitermeléséről szóltak. Megnyitását követően azonban átlagosan ennél többet, 11 millió karátot termeltek ki onnan évente.
Dél-Afrika térsége egyébként különösen gazdag gyémántban, és innen kerül elő a világ legnagyobb gyémántjainak többsége is. A Dél-afrikai Köztársaság, Zambia, Lesotho és Botswana egyaránt fontos gyémántipari országnak számítanak. Ahogy az Origo megírta, a világ 10 legnagyobb gyémántja közül hatot a dél-afrikai Botswanában találtak.