A 75 milliárd forintos keretösszegű Napenergia Plusz Program lehetőséget teremt a saját tulajdonú lakóingatlannal, haszonélvezeti joggal vagy lízingszerződéssel rendelkező magánszemélyek számára, hogy vissza nem térítendő támogatással megújuló energiaforrással lássák el lakóépületeiket.
A beruházásoknak köszönhetően napelemből és tárolóból álló rendszerekkel bővülhetnek tovább a hazai napenergia kapacitások.
A költségek kétharmadának átvállalásával a háztartások kiadásai legfeljebb 10 év alatt megtérülhetnek.
A támogatott családok nagyobb mértékben válnak képessé az energetikai szempontú öngondoskodásra, hatékonyabban mérsékelhetik rezsiterheiket.
A teljes dokumentáció és a közreműködők feladatait időrendben bemutató folyamatábra elérhető a támogató NFFKÜ – Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. oldalán. A kivitelezők december eleje óta jelentkezhetnek a Napenergia Plusz Programba, már több mint félezer vállalkozás kapott jóváhagyást regisztrációjához.
A 2024. január 15-én 10 órától élesedő lakossági előregisztrációhoz ügyfélkapus azonosító szükséges. Alapdokumentumként minden pályázónak fel kell töltenie
Egyes speciális esetekben további nyilatkozatok, meghatalmazás csatolására is szükség lehet.
Az előregisztráció jóváhagyásáról a támogató 15 munkanapon belül dönt.
A pályázó ezután jelölheti ki a három lehetséges kivitelezőt, akik közül a rendszeren keresztül beérkező ajánlataik alapján választhat. Támogatási kérelmeket az aláírt kivitelezői szerződéssel rendelkezők nyújthatnak majd be.
Az adminisztrációt jelentősen megkönnyíti a szerződésminta kötelező használata.
A kérelem kedvező elbírálása esetén, a támogatói okirat kiadásával válik hatályossá a vállalkozási szerződés.
A program jóvoltából megépülő modern napelemes rendszerek automatikusan bruttó elszámolásban működnek majd.
A zöldenergia a magyar gazdaság jövője – emlékeztet arra a minisztérium közleménye.
A tiszta technológiák alkalmazása erősíti Magyarország versenyképességét és energiaszuverenitását. A környezetkímélő módon megtermelt energia helyi felhasználása hozzájárul a klímacélok eléréséhez, tehermentesíti az áramhálózatot. A megújuló részarány növelésével, a fosszilis termelés visszaszorulásával szén-dioxid kvóták szabadulhatnak fel, amelyek értékesítése növelheti a költségvetés bevételeit.
Háztartási méretű kiserőműből már több mint negyedmillió működik Magyarországon.
A Napenergia Plusz Program az előzetes kalkuláció szerint mintegy 15 ezer családot támogatva segíti elő, hogy a korszerű berendezések száma tovább növekedjen.
Ahogy az Origo megírta, a programot az hívta életre, hogy a kormány a zöldenergia fokozott hasznosítása érdekében a magyar családokat is segítse a modern napelemes rendszerek telepítésében. A konstrukció kialakításánál az volt a cél, hogy az embereknek megérje belevágniuk saját napelemes rendszer telepítésében, különösen, ha arra támogatást kapnak. Támogatás pedig nem csak a napelemek telepítésére, hanem a zöldenergia tárolására is nyerhető. A hálózati infrastrukturális hátteret az új egységek jelentette energiatermelés kiszolgálásához az MVM Csoport korábban elindított nagyszabású hálózatfejlesztése biztosítja.