1957. február 13-án, azaz 67 éve kezdték meg az Ötöslottó szelvényeinek árusítását, darabonként 3 forint 30 fillérért. A szerencsevadászokat azonnal lázba hozta a lottónyeremény reménye, pár héttel később az első lottósorsolást mintegy másfél millió szelvény tulajdonosa várta izgalommal. Az első öttalálatos szelvény 1957. április 11-én született meg, egy özvegyasszony saját, valamint gyermekei életkorát játszotta meg, amellyel máig tartó hagyományt indított el, és örökbe beírta magát a számsorsjátékok történetébe.
Magyarország legismertebb számsorsjátéka az elmúlt közel hét évtizedben több mint 40 játékost tett milliárdossá, ezreket milliomossá.
Az Ötöslottó eddigi legnagyobb nyereménye közel 6,5 milliárd forint volt, amelyet 2020-ban a 13. játékhéten nyert meg egy játékos.
Az elmúlt időszakban 29 hete, vagyis több mint fél éve nem volt telitalálat, tegnap sem, ezért jövő héten már 6,45 milliárd forint várja a játékosokat, ami a játék történetének második legnagyobb nyereménye.
A halmozódás miatt egyébként egyre erősebb a kereslet a játék iránt, az elmúlt mintegy 7 hónap alatt megduplázódott a forgalom a halmozódás kezdetéhez képest.
Vagyis tovább fokozódik a lottóláz Magyarországon, de nem csak a hazai játékosokat, a határon túli szerencsevadászokat is csábítja már ez a hatalmas összeg, főként a keleti országhatár mentén található lottózókban, beindult a lottóturizmus.
A lottózás népszerűségének növekedése mögött a szakemberek szerint a nyereményeket terhelő személyi jövedelemadó megszűnése is áll. Változatlan alapjátékár mellett ugyanis - az idén január elsejétől életbe lépett törvényi változás hatására - növekedtek a számsorsjátékok nyereményösszegei, valamint gyorsult a főnyeremény halmozódásának mértéke is. Megszűnt a tradicionális számsorsjátékok nyereményeit terhelő 15 százalékos személyi jövedelemadó kötelezettség.
Az Ötöslottó e heti főnyereményéből akár a legdrágább hazai ingatlanokat is meg lehet vásárolni. Bár az ország legdrágább luxusháza még így sem kerülne elérhető közelségbe az ingatlan.com összeállítása szerint. Ennek alapján egy Szombathely mellett található, több mint 6 hektáros telken megépült négyszintes, 41 szobás palota ára a legborsosabb, amelyért 11,64 milliárd forintot kérnek az eladók.
A második legdrágább ingatlanra viszont elég ez az összeg: a Pest vármegyei Acsán egy majdnem 60 ezer négyzetméteres birtokon lévő, 1910-ben épült, 2012-ben felújított 15 szobás kastély ára ugyanis "mindössze" 5,12 milliárd forint.
Szintén valamivel 5 milliárd forint feletti áron kínálják eladásra a Komárom-Esztergom vármegyei Mocsán azt a kastélyt, amely több mint 1800 négyzetméter alapterületű és 33 szobás. Emellett őspark és tó is tartozik hozzá.
Az Ötöslottó főnyereményéből a budapesti ingatlan-kínálat egyik legdrágább tagját is meg lehet vásárolni: a XII. kerületi Orbánhegyen épült 700 négyzetméter alapterületű luxusvilláról van szó, amely egyebek mellett mozival, látványmedencével is fel van szerelve.
Ugyanakkor az összeállítás szerint a főnyereményből megvásárolható Balatonmáriafürdő, Felsőörs és Tiszafüred összes eladó háza. A fővárosi agglomerációban pedig Pilis, Remeteszőlős, Sződliget vagy Zsámbék valamennyi eladó otthona is kijön ebből az összegből.
Noha sokan irigylik a lottónyerteseket, azonban vannak közöttük olyanok is, aki egyszerűen fel sem veszik a nyereményüket. A Szerencsejáték Zrt. összesítése szerint az elmúlt 20 évben legalább nyolc olyan nagynyertes volt, akik együtt mintegy 4,3 milliárd forintot nyertek, ám veszni hagyták ezeket a csillagászati összegeket. 2017-ben az Ötöslottó november 18-ai sorsolásának nyertese például sohasem vette fel a neki járó 1 milliárd 428 forintot.
Mások pedig nem tudják kezelni a hirtelen jött gazdagságot, és a megnyert összeg rövid idő alatt elvész. Sőt, az is előfordul, hogy még rosszabb anyagi helyzetbe kerülnek, mint amilyenben korábban voltak. Vagyis a valóra vált álom időnként gyorsan rémálommá változik.
Az egyik nyertesnek például rengeteg új „barátja" lett, akiknek sokat adott is. Ráadásul a hirtelen jött gazdagság megrészegítette a feleségét, aki elhagyta őt egy másik férfiért, miközben szórta a pénzt. Elváltak, a megmaradt pénz pedig gyorsan elfogyott. Végül annyira mélyre süllyedt, hogy volt időszak, amikor az utcán vagy a parkban aludt egy padon.
Az egész ország megismerhette annak a házaspárnak a történetét is, akiket a szegénysorból húzott ki a lottónyeremény, ám az övék sem lett sikersztori, mert a megnyert összeg gyorsan fogyott. Szerencsére nem jutottak újra koldusbotra, mert annyi maradt belőle, hogy megfelelő színvonalon meg tudjanak élni.