A Reuters tavaly év végi vizsgálata megállapította, hogy Musk rakétatársasága országszerte figyelmen kívül hagyta a munkavállalók biztonságára vonatkozó előírásokat és a szabványos gyakorlatokat a gyárakban.
A hírügynökség interjúk és kormányzati feljegyzések segítségével legalább 600, korábban be nem jelentett sérülést dokumentált 2014 óta.
A SpaceX nem válaszolt a Reuters kérdéseire az incidensekkel kapcsolatban, annak ellenére, hogy kiderült: egyik dolgozója meghalt, egy másik pedig még mindig kómában van a sérülése miatt. Ő egy 2022-es rakétahajtómű meghibásodása során sérült meg, a koponyája tört. A vállalat nem válaszolt az új bírsággal kapcsolatos megkeresésre sem.
A dolgozók panaszait meghallva Washington állam munkaügyi és ipari minisztériumának ellenőrei tavaly decemberben elmentek a SpaceX redmondi telephelyére, és újabb biztonsági szabálysértéseket találtak. Kiderült, hogy a helyszínen nem volt átfogó biztonsági program, a munkavédelmi szabályokat nem mondták el a dolgozóknak.
A majdnem amputációval járó baleset, ahogy az ellenőrök nevezték, azután történt, hogy egy anyagtekercs leesett és összezúzta az egyik munkás lábát. A SpaceX vezetői azt mondták az ellenőröknek, hogy egyszeri esetről volt szó, és a problémát kijavították. Az ellenőrök azonban megállapították, hogy az alkalmazottaknak nem volt kötelező acélbetétes cipőt viselniük, annak ellenére, hogy az anyagtekercsek, amelyeket a gépbe kellett tölteniük, egyre nehezebbek lettek - súlyuk egyenként körülbelül 136 kilogram. Az ügynökség szóvivője elmondta, hogy a jogsértést súlyosnak minősítették, tekintettel a sérülésveszélyre.
Az egyik munkás a helyszínen azt mondta az ellenőröknek, hogy a biztonság sok esetben másodlagos fontosságúvá válik,
a prioritás inkább az, hogy minél több munkát végezzenek el adott idő alatt. A sérült munkás azt nyilatkozta, hogy a gépet, ahol a tekercseket töltötték, szándékosan rosszul állították be azért, hogy növeljék a termelési sebességet. Ehhez még azt is hozzátette, hogy főnökei nem foglalkoztak a balesetével.
A Reuters tavalyi beszámolója szerint a munkavédelmi hatóságok az elmúlt évtizedben összesen 50.836 dollárra (18,5 millió forintra) bírságolták a milliárdos rakétatársaságát különböző jogsértések miatt.