Egy haditengerészeti forrás azt nyilatkozta a Daily Mail-nek, hogy a jövőbeli stratégiák átvizsgálásáért felelős Tengerészeti Vállalkozási Tervezési Csoport tagjai valóban megvitatták egy repülőgép-hordozó eladását, hogy pénzt takaríthassanak meg.
"A csoport tagjai tisztában vannak azzal, hogy a haditengerészetnek nehézségei vannak az operatív kötelezettségek fenntartásával, és a flottát a lehető leggyorsabban bővíteni kell. A második hordozó egy tartalékban tartott drága vagyontárgy, amihez akkor lenne érdemes hozzányúlni, ha komoly mérlegproblémák adódnának. Ekkor két opció közül lehetne választani: vagy eladjuk azt, vagy megosztjuk azt egy szövetséges országgal" - tette még hozzá.
Tegnap este hivatalos források megerősítették, hogy bár a haditengerészet továbbra is elkötelezett mindkét hordozó mellett, a költségvetésben esetlegesen bekövetkező változások átírhatják ezt az álláspontot is. A miniszterek azonban azt mondták a felsővezetőknek, hogy felelősségteljesebben kell költekezniük, ha meg szeretnék győzni a kincstárat a beruházások növeléséről.
Penny Mordaunt volt védelmi miniszter tegnap rendkívüli ülést tartott Jeremy Hunt kincstári kancellárral az állami költségvetés kapcsán. Mordaunt, aki az északi Portsmouth képviselője - itt van a Királyi Haditengerészet legnagyobb bázisa - a közösségi média felületén számolt be a megbeszélésről: "Találkoztam a kancellárral, akinek ismét hangsúlyoztam, hogy az állami költségvetésből mire van égetően szükségük a Portsmouth-i családoknak és vállalkozásoknak. A nemzeti érdekek megvédése mindennél előbbrevaló."
Egy másik volt védelmi miniszter, Ben Wallace a Daily Mail-nek azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Királyság az elmúlt 20 évben folyamatosan hazudott a NATO-nak az ország képességeiről, és nem tudta ellátni a védelmi szövetségben vállalt kötelezettségeit. "Ha nem leszünk képesek megfelelően finanszírozni a fegyveres erőinket a jövőbeli miniszterelnököknek a nyilvánosság előtt is be kell majd vallaniuk, hogy Nagy-Britannia a világ színpadán nem képes többé betölteni a vezető szerepét. Hatalmas hiba volt, hogy amikor a Vörös-tengeren közel tökéletes lehetőség kínálkozott egy hordozó bevetésére, politikai okokból nem éltünk vele."
A repülőgép-hordozók vízre bocsátását 2007-ben hagyta jóvá Gordon Brown akkori miniszterelnök. A kiadáscsökkentés részeként az egyik hordozót majdnem leselejtezték, még mielőtt kihajózhatott volna. A miniszterek azonban rájöttek, hogy a szétszerelése sokkal költségesebb lenne. A két hordozó, az HMS Prince of Wales és a HMS Queen Elizabeth összesen 7 milliárd fontba került. Ma már széles körben elfogadott, hogy az Egyesült Királyság nem lesz képes megfelelően megvédeni vagy önállóan üzemeltetni őket.
A haditengerészetnek csupán egyetlen olyan raktárhajója van - az RFA Fort Victoria -, ami a hordozókat támogatja, de ezt 2028-ban nyugdíjazni fogják.
A 65.000 tonnás óriásgépek eddig számíthattak az Egyesült Királyság szövetségeseinek - főleg Hollandia és az Egyesült Államok - védelmére. A hordozók üzemeltetéséhez közel 700 fős személyzetre van szükség, ami a toborzási és megtartási problémák idején a haderő elszívásával jár.
A Királyi Haditengerészet szóvivője azonban a felröppent hírekre a következőképpen reagált: "Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk mind a HMS Queen Elizabeth, mind a HMS Prince of Wales üzemeltetése mellett."
Forrás: Daily Mail, Metro