Longyearbyen, a világ legészakibb városa, a Spitzbergák szigetén, Norvégiához tartozik, de sajátos szabályrendszere van. A bányászvárosként alapított településen a mai napig a sarkvidéki élet kihívásaihoz igazodnak a normák.
A 2000 lakosú Longyearbyenben a hőmérséklet nyáron sem emelkedik 10 fok fölé, télen pedig -20 fok alá is süllyedhet. A sarki éjszaka decembertől februárig tart, a nap pedig áprilistól augusztusig nem nyugszik le.
A szélsőséges körülményekhez alkalmazkodva alakultak ki a helyi szabályok.
A sarkvidéki növény- és állatvilág védelme érdekében tilos a kutyák póráz nélküli sétáltatása, a macskák tartása pedig egyenesen be van tiltva.
A sarki medvék jelentette veszély miatt a lakók nem hagyhatják el a várost fegyver nélkül.
A városban tilos meghalni. A temető a permafrost miatt nem használható, a holttesteket a norvégiai Tromsøbe szállítják - emeli ki a Promotions.hu.
Longyearbyen szülni sem lehet, ugyanis az egész Spitzbergákon nincs erre felkészült kórház. A kiírt időpont előtt három héttel mindenkinek el kell hagynia a szigetet. A legtöbben ilyenkor a szülőkhöz, rokonokhoz mennek, és az ottani kórházban szülnek. Akinek nincs az ország más részén rokona, az a legközelebbi nagyvárosban, Tromsøben hozhatja világra a gyermekét, az egészségbiztosítás pedig fizeti számára a szállodai szoba költségét akár több hétre is.
A zord körülmények ellenére Longyearbyen egy barátságos és élhető település. A lakók összetartók, és büszkék sajátos kultúrájukra. A városban iskolák, óvodák, kórház, éttermek és bárok is találhatók, sőt, még egy sörfőzde is működik, emellett szállodák, hostelek és vendégházak várják a turistákat.