A locsolóknak adott húsvéti ajándékok sokfélék lehetnek, és az idők során változott a fontossági sorrendjük. A tavaszváró süteményektől, a sonkatekercstől és a töltött tojástól kezdve a hímes tojáson és a csokoládétojáson keresztül egészen a pénzig, hosszú a sor. A húsvéti pénz nemcsak a kisfiúk malacperselyét gazdagítja, de takarékoskodásra is nevelheti őket.
A különleges húsvéti hagyomány, a locsolás az emberiséggel egyidős termékenységkultusszal van kapcsolatban, ugyanakkor a vízzel való meghintés utalhat a keresztség jelére és tartalmára is. A szokás arra a legendára is visszavezethető, amely szerint locsolással akarták elhallgattatni a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat, illetve vízzel öntötték le a Jézus sírját őrző katonák a feltámadás hírét vivő nőket.
A locsolkodás magyar húsvéti hagyomány.
Eszerint húsvéthétfőn hajnaltól kezdve a fiúk vízzel, vagy húsvéti kölnivel locsolják meg az ismerős lányokat. A városokban, illetve napjainkban ennek már szinte mindenhol a "finomabb" formája az elterjedtebb, amikor egy locsolóvers elmondása után kölnivel történik a locsolkodás.
A Régió Játék legutóbbi felmérése szerint még mindig népszerű ez a húsvéti program, amit a hosszan elhúzódó járványhelyzet sem tudott befolyásolni. Tavalyelőtt tízből hét kisfiú járt házról-házra kölnivel, igyekezetükért pedig édességet (80%), pénzt (50%) és hímes tojást (50%) kaptak a legtöbb esetben. A kislányok körében is hasonlóak lettek az eredmények: tízből szintén heten várták a locsolókat, és édességgel (80%), hímes tojással (70%) vagy pénzzel (35%) jutalmazták meg őket.
Termékenységkultusz ide, néphagyomány oda, a hímes- vagy csokoládétojásnál egyszerűbb és több szempontból is indokolhatóbb megoldás, amikor pénzt csúsztatnak a locsolkodó zsebébe. Ez a kis zsebpénz minden bizonnyal jól is jön a kisfiúknak.
Hogy ki, mekkora összeggel jutalmazza a gyerekeket ezért, az persze egyénfüggő.
A fiúk általában 500 és 1000 forint közötti összeget kapnak a locsolásért. A családtagok esetenként nagyobb összegekkel is kedveskednek, fontos azonban a mértéktartás. Érdemes előre megbeszélni a gyerekekkel, hogy mennyi locsolópénzre számíthatnak, ezzel is elősegítve azt a tanulási folyamatot, hogy miként takarékoskodjanak, és hogyan érjék el a vágyott célt.
A locsolásért kapott pénzből akár komolyabb összegeket is összegyűjthetnek a fiúk. Ez a tapasztalatok szerint 4000 forinttól akár 20 ezer forintig is terjedhet. Ez általában több, mint ami zsebpénzből összegyűlik, ezért érdemes a gyerekkel közösen átgondolni az új helyzetet.
A locsolópénz összességében egy nagyon fontos jólétre nevelési elemmé válik: segíthetünk vele megtanítani a gyereknek a takarékoskodás módszerét. Ezzel kapcsolatban érdemes szem előtt tartani a következőket: