A bangladesi zászló alatt közlekedő MV Abdullah ömlesztettáru-szállító hajó 55 ezer tonna szénnel a mozambiki Maputo városából az Egyesült Arab Emírségekbe tartott, amikor szomáliai kalózok egy nagyobb csoportja hatalmába kerítette, a szomáliai kalózoktól nagyjából 1000 kilométerre – írja a Reuters. Ez volt a második sikeres akciója a szomáliai kalózoknak 2017 óta. Legutóbb decemberben szálltak meg és térítettek el egy áruszállító hajót a térségben.
A kalózok 5 millió dollár (kb. 1,8 milliárd forint) váltságdíjat követeltek a hajó legénységének szabadon engedéséért.
A bangladesi ipari konglomerátum KSRM Group szűkszavú közleményben tudatta, hogy a teherhajózásért felelős részlege megállapodást kötött a kalózokkal, akiknek készpénzben átadták a váltságdíjat. Ezt a kalózok is megerősítették a Reuters-nek. Az nem derült ki, hol és milyen formában bonyolították az átadást, de a tengeri rablók utólagos nyilatkozatuk alapján elhagyták a helyszínt, majd utasítást adtak a 23 túsz elengedésére.
Az indiai haditengerészet által március 23-án kiadott képen elfogott szomáliai kalózok egy csoportja:
A hajó vasárnap délelőtt folytatta útját Dubaj felé.
A KSRM képviselője nem kívánt több részletet megosztani az ügyről, csupán annyit közölt, hogy legénységük minden tagja biztonságban van.
A szomáliai kormány a hírügynökség kérésére sem kommentálta az esetet.
A szomáliai kalózok aktivitása olyan időszakban erősödik, amikor a nyugati országok tengeri haderői figyelmét inkább a Vörös-tenger biztonságának garantálása köti le, elvonva figyelmüket a Hormuzi-szorosról
– írja az SMCP a hír kapcsán. Miként az Origo bemutatta, a jemeni húszi, Irán által támogatott kormányellenes lázadók aktivitása komoly veszélyt jelent a tengerhajózás biztonságára, valamint ősz óta tartó akcióikkal párhuzamosan, újra megerősödhetnek a szomáliai kalózcsoportok, melyek működése szinte teljesen megszűnt az utóbbi években.
A közel-keleti helyzetet tovább élezi és fegyveres konfliktusok kiszélesedését eredményezheti az Izrael és Irán között fennálló feszültség. Mint emlékezetes, április elején súlyos légicsapás érte Irán szíriai nagykövetségét. Teherán Izraelt tette felelőssé az akció miatt, és válaszként nemrég több száz harci drónnal és rakétával támadta Izraelt. Ez volt az első katonai akció, melyet Irán saját területéről hajtott végre Izrael ellen.