Köztudomású, hogy az emberi szervezet a hosszú téli hónapok során kiürül a számára szükséges tápanyagokból, amit a tavasz beköszöntével nagyon érdemes visszapótolni. Ehhez nem is kell messzire mennünk, hiszen a tavaszi zöldségek minden hazai piacon megtalálhatók, és ezek vásárlásával a magyar gazdaságot is támogatjuk. Ha tavasz, akkor zöldség szezon.
Az év első viszonylag melegebb időszakához köthető szezonális zöldségek az alábbiak:
A tavaszi megújulás jegyében tehát fontos sok ilyen zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, mert ezek mind tele vannak vitalitást és egészséget nyújtó vitamonokkal is. A zöld színű zöldségek például gazdagok K és K2 vitaminban. Ezek a sóska, az uborka, a fejes saláta és a brokkoli tipikus tavaszi zöldségek. A C-vitaminban is bővelkedő sóska már kora tavasztól kapható, az uborka pedig amellett, hogy fiatalítja a bőrt, kiváló A-, C- és B-vitaminforrás is. A fejes saláta C- és B-vitaminnal, valamint foszforral és vassal dúsított, ami tökéletes regenerálódást biztosít a téli hónapok során kissé megroggyant szervezetnek. A brokkoli az általános immunerősítésben játszik kulcsfontosságú szerepet. A krémlevesnek is kiváló zöldségfajta magas kálium, kalcium, cink, foszfor és magnézium tartalma mellett kitűnő A-, E- és C-vitaminforrás is.
A sóska egyébként nem is zöldség, hanem növény, amely Európában, Amerikában és Ázsiában őshonos, jellegzetes savanykás ízét magas oxálsavtartalmának köszönheti. A sóskafőzelék friss sóskából a legfinomabb. Ennek elkészítése rendkívül egyszerű, összetevőinak listája is szerény, csupán
kell hozzá. A legjobb sóska recept az Origo oldalán olvasható, érdemes kipróbálni.
Egy bizonyos zöld levélkéről még nem is esett szó, pedig sokak nagy kedvence, de kiváló partner az álomalak és az egészséges haj, körmök, bőr elérésében is. A spenót rendkívül egészséges alapanyag, sok benne a kalcium, magnézium, folsav, de C-vitamintartalma nyers formájában nyerhető ki maximális mértékben. A másik neve a paraj, amit az év egyik napján még meg is ünnepelhetjük, hiszen március 26-a nemzetközi spenótnap. Ezt a zöldséget főleg spenót főzelék formájában fogyasztják, amit többféleképpen is el lehet készíteni.
Több közkedvelt spenót recept is létezik, de a legfinomabb spenót főzelék friss spenótból készül. Akár tejallergiások is bátran fogyaszthatják, hiszen a szakácsok kreativitásának köszönhetően ma már van spenótfőzelék tej nélkül is. Erre mutatunk most egy példát. Ehhez nem kell más csak:
Előkészületekkel együtt maximum 25 perc alatt tökéletes és egészséges, a gyomrot sem bántó főétel varázsolható ezek felhasználásával.
Természetesen nem csupán a hagyományos spenót főzelék és sóska főzelék tekinthető az egészséget elősegítő főtt ételnek ebben a szezonban. Többféle egyéb ételkülönlegességek közül is választhatunk, ilyen például a zöldborsó főzelék, a sóskás rizsfelfújt sült kolbásszal, a spárgakrémleves, a krumpligombóc sóskamártással, vagy akár a tárkonyos újburgonyafőzelék sült spárgával. Jó étvágyat és szépülést kívánunk!