Clan del Golfo néven is ismerik Kolumbia legnagyobb drogkartellét, az Autodefensas Gaitanistas de Colombia-t (AGC). Az állítólag 6000 tagot számláló félkatonai csoportosulás az országban meghatározó az illegális drogpiacon, és azután szerveződött, miután több más, korábban jelentős paramilitáris csoportot leszereltek a számos lázadó csoport közül, melyek az országban működtek.
Az AGC egyébként megpróbálja imázsát eltávolítani a katonaitól, és magát elsősorban politikai szervezetként megjeleníteni, sokak szerint vitatható sikerrel.
Santander kormányzójának közlése szerint a csoport felbukkanása a térségben csak egy dologra utalhat: a drogkartell rátette a kezét az illegális aranykitermelésre. Juvenal Díaz szerint ez nem pusztán azt jelenti, hogy a megye jelentékeny részét tartják befolyásuk alatt, hanem azt is, hogy az illegális aranykitermelés fokozásával az értékes édesvíz-források is szennyezetté válnak – írja a Mining.com. Az arany azon a területen főként folyóágyakban, vízfolyásokban található.
A kormányzó aggodalmát növeli, hogy a bűnözők egy olyan hegyvidéken tűntek fel, ahol úgynevezett paramo-növényzet található. A növénytársulás nagyon sérülékeny, miközben ökológiailag nagyon értékes. Ezt teheti tönkre a drogkartell felbukkanása a Santurbán nevű területen.
A védett páramo területen 2011 óta tilos a bányászati tevékenység folytatása. Ennek ellenére illegális bányászati tevékenység zajlik a területen, ezt sajátíthatták most ki a drogkartell tagjai.
A kormányzó tájékoztatása szerint felkérte a hadsereget arra, hogy erősítsék meg jelenlétüket Santanderben. Egyúttal lakossági felhívást tett közzé, mivel a veszélyes bűnözői csoportok nem csak törvénytelen tevékenységet folytatnak, hanem a
bányák szabálytalan működtetésével akár halálos baleseteket is okozhatnak.
A védett terület nem pusztán a természeti értékei miatt fontos Kolumbiában. Fontos azért is, mert a területen kívül, de annak közvetlen szomszédságában található Dél-Amerika egyik jelentős aranybánya-projektje. A Soto Norte nevű projekt egy Minesa nevű vállalathoz tartozik. A cég egy befektetési alapon keresztül lényegében az Egyesült Arab Emírségekhez tartozó Abu-Dzabi kormányának tulajdonában van.
Az aranykitermelési projekt nagyon sokat ér, 1,2 milliárd dollárra, azaz nagyjából 435 milliárd forintra becsülik annak értékét.
A vállalat 2020-ban kapta meg a szükséges papírokat a kitermeléshez, miután a hatóság által kért további környezetvédelmi hatástanulmányokat bemutatta.
Úgy tűnik azonban, hogy a drogkartell felbukkanása mellett is vannak megoldandó gondok a területen. Az illetékes kolumbiai bíróság ugyanis korábban úgy határozott, hogy felül kell vizsgálni Santurbán közigazgatási határvonalait. Ennek két okból is jelentősége van.
Az egyik az, hogy a bíróság úgy találta, az ott élők közösség tagjait nem tájékoztatták alaposan és átláthatóan arról, hol húzódnak a terület határai első megállapításuk idején.
A másik ok, hogy a közösségeknek joguk van az egészséges környezethez és a tiszta vízhez a bíróság döntése szerint. Mivel a védett területen nem engedélyezik a bányászatot és más hasonló tevékenységeket, melyeknek jelentős környezeti hatásai lehetnek, ezért a helyiek számára nem mindegy, hol jelölik ki a védett terület határait jogaik szempontjából.
Kolumbia a világ 15-18. aranyexportálója, függően éves teljesítményétől.
2022-ben 2,59 milliárd dollár értékben szállított aranyat.
Nagy probléma azonban, hogy az illegális aranykitermeléssel érintett terület nagysága növekvő tendenciát mutat a legutóbbi jelentések szerint.