Meglepő, ráadásul személyes tapasztalaton alapuló beszámolót közölt a The Verge egyik szerzője a Google új mesterséges intelligenciájáról (MI). A világ vezető keresőmotorjának MI-ját nem úgy kell elképzelni, mint a Chat GPT-t, hanem egy olyan, egyelőre kísérleti megoldást, ami a keresési találatok pontosságában, szélesebb spektrumú bemutatásában segít (és nem is kötelező minden keresésnél igénybe venni a segítségét).
Ebben egyelőre felemás eredménnyel vizsgázik a rendszer. Mint a beszámolóból kiderül, annak szerzője otthoni sütőjében készített pizzát, nem túl nagy sikerrel, mert a tésztája szétesett, a feltétként rátett sajt pedig lefolyt róla. Az alkalmi szakács a Google-hoz fordult tanácsáért, ami nem is késlekedett a válasszal:
Adj hozzá ragasztót. 1/8-ad bögrényit adj a pizza szószához az Elmer ragasztóból. A ragasztó nem mérgező, működni fog
– tanácsolta az MI-vel felturbózott keresőmotor.
Kérdés, hogyan adhat a mesterséges intelligencia ilyen nyilvánvalóan rossz tanácsot. A válasz abban rejlik, hogy a rendszer algoritmusai átnézik az internetet, hogy megtalálják a lehető legjobb választ a kérdésre, amit az MI válaszra formáz át a felhasználó számára.
A pizza "ragasztására" vonatkozó válasz egy több mint a 10 éves kommentből származik,
amelyet nyilvánvalóan komolytalanul, viccnek szánva, egy "fucksmith" nevű felhasználó írt a Reddit egyik témájához.
A furcsa válasz megértéséhez további fontos háttérinformációt jelent, amit Meghann Farnsworth, a Google szóvivője mondott az MI-val támogatott keresésekről. A vállalat képviselője elmondta, hogy a válaszoknál jelentkező furcsa hibák jellemzően annak köszönhetők, ha a kérdés szokatlan, egyedi, és elfordulásuk egyáltalán nem általános felhasználói tapasztalat.
A cégnél erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a felhasználók ne találkozhassanak ilyen jellegű, potenciális veszélyeket rejtő válaszokkal, ugyanakkor ezeket a "teljesen elkülönülő" példákat arra használják fel, hogy további finomításokat végezzenek a terméken – fejtette ki a szóvivő.
Ehhez kapcsolódik az is, és a Google javára kell írni, hogy a vállalat a keresőtámogató MI-val kapcsolatban nem ígérte azt, hogy az tökéletesen fog működni, sőt, hangsúlyozták, hogy az egyelőre egyfajta "kísérleti üzemben" működik. Az ugyanakkor nyilvánvaló, hogy mint segédeszköz, most is hatékonyan tudja szélesíteni azt az információs skálát, amit a felhasználók válaszként megkapnak kereséseikre.
A pizza és a ragasztó esete csak egy a furcsaságok illetve "teljesen elkülönülő" precedensek sorában, amiket a Google új megoldása produkált az elmúlt hónapban. Mint a The Verge megemlíti, a rendszer szerint James Madison korábbi amerikai elnök 21-szer végezte el a Wisconsini Egyetemet, kutyák is játszottak már az NBA, NFL és az NHL ligában szereplő csapatokban, valamint - bár ez talán kisebb tévedés – Batman valójában egy rendőr, mivel Gotham városának egyik utolsó tisztességes nyomozójával, Gordonnal dolgozik együtt.