Kiemelkedően fontos szerepet tölt be a tekintetben, hogy a hallórendszerünk kielégítően működjön és minél tovább késleltessük a korral járó halláscsökkenést. Érdemes tehát lenmagot, lenolajat, kendermagolajat, diót, tökmagot és csiamagot fogyasztani.
Magasfokú hallásvédő szereppel bír, még a hangos zajártalommal szemben is védelmez, mivel megóvja a belső fül szőrsejtjeit a zaj miatt keletkezett káros szabad gyökök hatásától. Természetes magnéziumforrások a zöld leveles zöldségek (káposztafélék, spenót, sóska, mángold, stb.), az olajos magvak, a hüvelyesek.
Erősíti védekezőrendszerünket és csökkentheti a fülcsengés tüneteit. A Magyar Mezőgazdaság szerint a nyers olajos magvak (dió, mandula, kesudió, paradió, tökmag) és a hüvelyesek (földimogyoró) gazdag cinkforrások.
Létfontosságú a belső fül egészségének és egyáltalán a hallás megőrzésében. Káliumot számottevő mennyiségben gyümölcsökben és zöldségekben találunk, például a banán, az olajos magvak, a céklalevél, az avokádó, a burgonya és a hüvelyesek remek káliumforrások.
A C-vitaminban gazdag nyers gyümölcsök és zöldségek a mérsékelt intenzitású zaj által kiváltott biokémiai folyamatok során keletkezett szabad gyökök halláskárosító hatása ellen is védenek.
A magas homociszteinszint összefüggésbe hozható a keringési betegségek kialakulásával, így aztán a halláskárosodástól sem áll távol, mivel a belső fül megfelelő vérellátása alapvető a halláshoz. A zöld leveles zöldségek (pl.: spenót, petrezselyem, rukkola), brokkoli, szójababcsíra, cékla kiváló folátforrások. És ha a szervezet folátigényét kielégítjük, ezzel egyidejűleg kordában tarthatjuk az ellenséges homociszteint.
Az olajos magvakban található E-vitamin gördülékenyebbé teszi a vérkeringést, természetesen a belső fülben is. Az egészséges, vitamin- és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás mérsékli a halláscsökkenést, védelmet nyújt a zajártalommal és következményeivel szemben.
Ahogy az Origo korábban beszámolt róla, napjainkban már rutinszerűen végeznek olyan hallásjavító műtéteket a Szegedi Tudományegyetemen, amelyeket még 15 évvel ezelőtt is lehetetlennek tűnt véghezvinni.
Süketen született gyermekek kapják vissza a hallásukat, így teljes életet élhetnek, de idős emberek hallásvesztését is korrigálják a cochlear implantátummal,
ezzel lehetővé téve, hogy ne szigetelődjenek el a társadalomtól.
Mindezt egy olyan eszköz teszi lehetővé, amelynek világszinten is legnagyobb gyártója egy ausztrál központú cég, akinek a képviselői Szegeden egyeztettek az SZTE orvosaival, szakembereivel az együttműködés további lehetőségeiről.