A filmek és a videojátékok miatt a japán szervezett bűnözői körökről, összefoglaló nevükön a jakuzáról, számos romantikus vagy éppen drámai kép él a köztudatban. A szigorú hierarchikus rendben működő, maffiaszerű szerveződésről sokaknak a kegyetlen, komoly bűncselekményeket elkövető bűnözők alakja sejlik fel, akik gyémántokat rabolnak, éjszakai bároktól szednek védelmi pénzeket, üzletembereket és politikusokat korrumpálnak, pénzt mosnak tisztára, és mindezt a körülöttük felbukkanó, gyönyörű nők társaságában – eleveníti fel a Japan Today.
A lap ezt annak kapcsán eleveníti fel, hogy a látszólag a törvények felett álló jakuzának egyik magas rangú tagját egy olyan bűncselekmény miatt tartóztatták le, amely első benyomásra egyáltalán nem illik a fenti, főként a médiatartalmak alakította elképzelésekbe.
A 39 éves Keita Saitot ugyanis azért fogta el a tokiói rendőrség, mert ellopott egy csomó ingóságot, többek között Pokémon-kártyákat.
Saito elfogása önmagában is figyelmet érdemel, mert a férfi kanbu, azaz "tiszt", "hadnagy" Japán második legnagyobb szervezett bűnözői szindikátusában, a becslések szerint 2200 tagot tömörítő Sumiyoshi-kai-ban.
A rendőrségi nyomozás adatai szerint Saito még 2022. december 29-én, sötétedéskor betört a Szaimata prefektúrában található Ogano városban az egyik irodába. Onnan 29 tárgyat lopott el, nagyjából 600 ezer forint értékben.
Az ellopott tárgyak között 25 darab Pokémon-kártya is volt.
Az esettel összefüggésben a rendőrség letartóztatott egy 56 éves férfit is, Hidefumi Kuboshita-t, akiről közelebbit nem árultak el, így azt sem lehet tudni, köthető-e közvetlenül valamelyik szindikátushoz. A rendőrség annyit közölt, hogy a rablás kitervelésében és lebonyolításában játszott közreműködéséért tartóztatták le, de az első számú elkövető Saito volt. Saito egyébként elismerte a vádakat, Koboshita azonban tagadja, hogy köze lenne a vádakhoz.
A rendőrség két további, meg nem nevezett férfit is a rabláshoz kapcsolt, akiket a nyomozás szerint online üzenetküldő alkalmazáson toboroztak a betöréshez.
A hatósági közlések alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a bűnöző azért lopta el a Pokémon-kártyákat, mert tisztában volt azok gyűjtői értékével. Abban persze nincs újdonság, hogy az egyes nagy popkulturális brandekhez kapcsolódó tárgyak, vagy épp gyűjthető kártyasorozatok ritka példányai jelentős értéket képviselnek. Ahogy az Origo megírta, 2022-ben az Egyesült Államokban átszámítva mintegy 80 millió forint értékben loptak el Pokémon-kártyákat, és ez még nem is számít igazán nagy összegnek. Ugyanis történt már olyan, hogy egy különleges, nagyon exkluzív kiadású kártyáért több milliárd forintnak megfelelő összeget fizettek.
Az ügyben az jelent újdonságot, hogy a Pokémon-kártyák már a jakuza érdeklődését is felkeltik, amit sokan meglepődve fogadtak a róluk kialakított kép miatt. A Japan Today szemléz is néhány hozzászólást egyes közösségi oldalakról, melyek egy része meghökkenésről árulkodik. A hozzászólók jelentékeny hányada ugyanakkor bár el nem fogadja a bűncselekményt, de megérti azt, hogy a japán profi gengszterek gyűjthető kártyákra is kivetik hálójukat.
A lap ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy a Pokémon-kártyák ellopása önmagában újdonságnak tűnhet, de a japán jakuza már egészen képtelen dolgokkal keresett pénzt, például a kedvelt luxusélelmiszernek számító tengeri uborkák ellopásából. A Pokémon-kártyáknak pedig óriási a piaca, emellett nagyon nehéz követni a sokak számára értékes, kisméretű kártyák útját, így ideális árut jelentenek a bűnözők számára.
Bár valószínűleg a jövőben sem a gyűjthető kártyák eltulajdonítása majd eladása jelenti majd a jakuza fő bevételi forrását, a fenti, múltbéli esetek miatt nem érdemes abban bízni, hogy a szindikátusok tagjai túl büszkék lennének ahhoz, hogy Pokémon-kártyákat lopjanak. Így azoknak, akik tulajdonában értékes példányok vannak azokból, érdemes lehet a kártyák külön védelmére is gondolniuk – jegyzi meg a lap.