Tovább mérséklődtek az üzemanyagárak, a benzin árát 43 forinttal, a gázolaj árát pedig 56 forinttal csökkentette áprilisi, illetve februári csúcsértékeikhez képest a kormány – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett adataira hivatkozva. A legfrissebb adatok alapján Magyarországhoz képest a régiós országok közül Ausztriában, Csehországban, Horvátországban, Szerbiában és Szlovákiában volt magasabb a benzin átlagára. Magyarország után Szlovákiában csökkent a legnagyobb mértékben a benzin ára, 15 forinttal.
Lengyelország és Szlovénia esetében a 95-ös oktánszámú benzin átlagára kevesebb mint öt százalékkal maradt el a magyar átlagártól. Bulgáriában továbbra is több mint tíz százalékkal alacsonyabb a benzin átlagára. A benzin ára öt forinttal 607 forintra, a gázolaj ára négy forinttal 605 forintra csökkent.
Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte, hogy a hazai munkaerő-tartalék 300 ezer ember, ezt a csoportot szeretnék megmozgatni.
Az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint, célja a 30–64 éves álláskeresők és inaktívak elhelyezkedésének segítése. Kiemelten támogatják a hátrányos helyzetű állástalanokat, egyebek mellett bértámogatással, valamint lakhatási, utazási és képzési támogatással.
A nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaságnak korábban úgy nyilatkozott, nem gondolja, hogy döcögne a források kifizetése. Azok az uniós pénzek, amelyek fel lettek szabadítva, ilyen a Ginop Plusz, az IKOP Plusz a KEHOP plusz vagy a TOP plusz, rendben haladnak.
A globális geopolitikai feszültségek ellenére gyorsuló gazdasági növekedés várható idén és jövőre az európai feltörekvő térségben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerdán Londonban ismertetett friss regionális előrejelzése szerint.
A bank Magyarországon az idén a közép-európai és balti EU-gazdaságok átlagával megegyező, jövőre az országcsoport átlagánál gyorsabb gazdasági növekedést vár.
A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet a kilenc közép-európai és balti EU-gazdaságban – Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Horvátországban, Lettországban, Litvániában és Észtországban – 2024-re átlagosan 2,2 százalékos, 2025-re 3,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Az EBRD várakozása szerint a csoporton belül a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 2,2 százalékkal, jövőre 3,5 százalékkal bővül.
Újabb két kínai autómárka jelenik meg a magyarországi autópiacon, a SERES Automotive járműveinek kizárólagos importőri szerződését csütörtökön Budapesten írták alá a SERES Group és a Duna Autó cégcsoport képviselői.
A megállapodás szerint a Duna Autó a kínai gyártónak a NEV (new energy vehicle, új energiákkal hajtott) kategóriába sorolt SERES modelljeit, valamint a DFSK márka hagyományos és elektromos személyautóit és kisteherautóit fogja forgalmazni. a tervek szerint az év végéig négy-hat kereskedésben kezdik meg a két márka forgalmazását, egy év alatt 10-15-re bővülhet a számuk. A jövő év végére a SERES 1000-1200 jármű eladásával egyszázalékos piaci részesedést remél a magyarországi újautó-piacon.
Eközben az itthoni gyártásra sem lehet panasz, Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a szervezet járműipari konferenciáján csütörtökön Budapesten. Ismertette: tavaly több mint 507 ezer jármű készült Magyarországon.
– Az elmúlt időszak fejlesztései és a hamarosan elkészülő beruházások eredményeként néhány éven belül évi egymillió fölé kerül az itt gyártott autók száma. Európában erre a jelenleg csak öt ország képes – tette hozzá.
A kormány a népszerű pályázat útján 75 milliárd forinttal támogatja a magyar családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében. A zöldenergia termelésére és tárolására ösztönző felhívás újabb szakaszába lépett, megtörténtek az első utalások. A legfrissebb adatok szerint már mintegy 11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást – ismertette az Energiaügyi Minisztérium. A Napenergia plusz programban a kormány ingatlanonként akár ötmillió forint támogatást kínál a családok fejlesztéseihez. A napelem és energiatároló egyidejű beszerzésével a háztartások önellátási képessége erősödik, áramszámlájuk csökken.
A tiszta forrásból megtermelt zöldenergia saját célú, helyi felhasználása érdemben mérsékli a villamosenergia-hálózat terhelését is. A program hozzájárul Magyarország energiaszuverenitásának és a hazai ellátás biztonságának megerősítéséhez.