A német FTI Touristik utazásszervező csődeljárást indított a müncheni bíróságon. A fizetésképtelenségi kérelem kezdetben csak az FTI Touristikot érinti, azonban a jövőben az FTI csoport más vállalatainál is megindítják az eljárást.
A még el nem indított utakat keddtől várhatóan már nem, vagy csak részben lehet majd lebonyolítani.
A cég azon dolgozik, hogy a megkezdett utakat a tervek szerint befejezzék.
A mintegy 11 ezer alkalmazottat foglalkoztató konszern – Európa harmadik legnagyobb utazási csoportja a TUI és a DER Touristik után – a koronavírus-járvány alatt került szorult helyzetbe.
Ebben az időszakban a német gazdasági stabilitási alapból (WSF) összesen 595 millió euró – több mint 230 milliárd forint – állami támogatást kapott, így a vállalat jövője biztosnak tűnt. Ráadásul az amerikai Certares magántőkealap által vezetett konzorcium egy euróért megvette az FTI-csoportot, és 125 millió eurót tervezett befektetni a cégcsoportba, bár a versenyhatóságoknak még jóvá kellett hagyniuk az üzletet.
Azonban a foglalási számok az utóbbi időben jóval elmaradtak a várakozásoktól, és számos partner ragaszkodott az előlegfizetéshez. Ennek következtében megnövekedett a likviditási igény, amelyet a felvásárlási folyamat lezárásáig már nem lehetett áthidalni. A Die Presse szerint rövid távon legalább 10 millió eurós fedezethiánnyal küzdött a vállalat.
A Világgazdaság kiemeli: Berlin pedig a hét végi tárgyalásokat követően elutasította a cég további támogatását. Mindenesetre a Német Utazási Garanciaalap kártalanítja a pórul járt utasokat, szükség esetén gondoskodik a bajba jutott nyaralók hazaszállításáról és az ügyfelek előlegének visszatérítéséről.
A német turisztikai ágazat által szervezett és a szövetségi igazságügyi minisztérium által felügyelt Utasbiztosítási Alapot a Thomas Cook-csoport 2019 szeptemberében bekövetkezett csődje után hozták létre. Akkor a biztosítók a felelősségkorlátozás miatt csak a költségek töredékét térítették meg, és az államnak kellett milliókkal beszállnia – írja a Tagesschau.de.
Az FTI Touristik fizetésképtelensége magyar utasok foglalásait is érinti – derül ki a Facebook egyik zárt utazási irodai szakmai csoportjában közzétett bejegyzésekből.
Tegnap írta meg az Origo, hogy csődbe ment egy hazai utazási iroda: a Beontrips Kft. felfüggesztette utazásszervezői tevékenységét, és Budapest Főváros Kormányhivatala törölte az utazásszervező és -közvetítői tevékenységet folytató vállalkozásokról vezetett hatósági nyilvántartásból.