Az úgynevezett kék zóna kifejezést egy amerikai újságíró, felfedező, Dan Buettner használta először, aki évtizedeken át járta a világot, és kereste azokat a régiókat, ahol az emberek szokatlanul hosszú ideig, akár száz évig, és boldogan élnek. Összesen öt ilyen helyet talált: a japán szigetet, Okinawát, az olaszországi Szardínia szigetét, Nicoya térségét Costa Ricán, Ikariát, a görög szigetet, valamint Loma Lindát Kaliforniában.
Érdemes tanulmányoznunk a világnak azt az öt régióját, ahol az emberek - látszólag könnyedén - akár 90 évnél is tovább élhetnek.
Megszületett például egy dietetikusok által összeállított kék zóna étrend, amely ezeknek a térségeknek az étkezési szokásait veszi alapul. Ez leginkább friss zöldségeket, helyi gyümölcsöket, olajos magvakat, teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket, kecske- vagy juhtejből készült tejtermékeket tartalmaz. Ezzel egyidőben hozzáadott cukor, tojás, hús és tehéntej csak minimálisan, míg ultrafeldolgozott élelmiszer egyáltalán nem szerepel a kék zónákban élők tányérján.
Persze az, hogy a kék zónákban sokan még a századik születésnapjukat is megélik, nem csak az elfogyasztott ételeknek köszönhető - emeli ki a Magyar Mezőgazdaság. A kék zóna "diéta" ugyanis szemléletmódot, egészséges szokásokat is magában foglal: köztük kevesebb stresszt, több mozgást és minőségi időt a szeretteinkkel.
A Clean Plates öszeállítása alapján bemutatjuk azt a hat szokást, amelyeket kialakítva mi is megnövelhetjük az élettartamunkat.
A kék zónák lakói edzőterem helyett sokkal kézenfekvőbb módját választják a testmozgásnak: nagyokat sétálnak a környéken, kertészkednek, házimunkát végeznek.
Aktivitásuk pedig olyan előnyökkel jár, mint például a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatának csökkenése.
Persze, legtöbbünknek nincs lehetősége például a szardíniai pásztorokhoz hasonlóan napi 10 kilométert gyalogolni egy átlag munkanapon. Ám apró szokások beépítésével már rengeteget tehetünk fizikumunk megőrzéséért.
A munkahelyünkre az autó vagy a tömegközlekedés helyett menjünk inkább biciklivel vagy gyalog, ugyanígy hazafele, vacsora után pedig ejtsünk meg egy könnyed sétát - ez már napi több ezer megtett lépést jelenthet. Tudatosan tegyünk azért, hogy ne teljen el egyetlen nap sem testmozgás nélkül.
Lapozzon, a következő oldalon a hosszú élet még több titkát megismerheti!