A pénzügyőrök rutinellenőrzés miatt állítottak félre egy román furgont az M44-es autóút egyik pihenőjében. Az egyenruhásoknak feltűnt, hogy a dobozos raktér két helyen lyukas, láthatóan a kisebb nyílásokat házilag vágták ki, a hátsó ajtót pedig drótokkal rögzítették - tájékoztat közleményben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az ellenőrzéskor a pénzügyőrök a nyíláson keresztül benéztek a raktérbe, ahol élő sertéseket láttak.
Az épphogy megmozdulni tudó állatok egymás hegyén-hátán próbáltak helyhez és levegőhöz jutni a zárt plató kínzó fogságában, néhányuk ekkor már nem élt.
A román férfi úgy nyilatkozott, hogy a sertéseket Magyarországon vásárolta, de azokhoz semmilyen okmányt nem tudott mutatni, illetve állatszállítási engedéllyel sem rendelkezett.
A járőrök az állatok kritikus állapota és az okmányok hiánya miatt azonnal értesítették a Békés Vármegyei Kormányhivatal hatósági állatorvosát.
A szakember megállapította, hogy a gépkocsiban 30 sertést zsúfoltak össze, amelyből több már elpusztult.
Az állatok túlságosan szűk helyen voltak, ziháltak a levegő hiányától, és orrnyílásuk váladéktól szennyeződött. Mint kiderült, azon a településen, ahol a férfi megvásárolta a malacokat, sertéspestis miatt karantént rendeltek el. Az állatorvos a feltárt körülmények miatt azonnal utasítást adott az állatok leölésére.
Az orvos és a pénzügyőrök a jószágokon már nem tudtak segíteni, de azt sikerült megakadályozniuk, hogy a fertőzést tovább vigyék. A NAV állatkínzás miatt feljelentést tett.
A NAV közösségi felületén megosztott videója az akcióról:
A sertéspestis igen veszélyes betegség, melynek megfékezése minden ország elemi érdeke. Nagyon fontos, hogy a fertőzött állomány ne érintkezzen az egészséges egyedekkel, ezért roppant lényeges, hogy a betegséggel érintett telepeket le kell zárni, onnan állatot nem lehet kiszállítani. Ahogy az Origo arról beszámolt, a sertéstelepekre elrendelt zárlatok olyan rendelkezések, melyeket számos országban alkalmaznak a kór terjedésének megelőzésére.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) interaktív térképén folyamatosan lehet tájékozódni a sertéspestis kapcsán elrendelt hatósági intézkedésekről.