Óriási mezőgazdasági károkra, valamint az embereket is fenyegető biológiai veszélyekre is figyelmeztetnek kutatók egy nemrég megjelent tanulmányban, mely a kanadai szupersertések lehetséges inváziójáról szól az Egyesült Államok területén.
A "szupersertés" elnevezésben nincs is túlzás, és még a tudósok is rendszeresen hivatkoznak így ezekre az állatokra.
A fenyegetést jelentő állatokat hívják így, melyek bár hagyományos besorolás szerint vaddisznóknak számítanak, ugyanakkor a házi sertés és az eurázsiai vadmalacok ember irányította keresztezéséből jöttek létre, és mindkét alfajnál ellenállóbbak. A keresztezést még az 1980-as években hajtották végre Kanadában. Az volt a célja, hogy a kanadai mezőgazdaságban legyenek olyan haszonállatok, melyek méretük miatt legalább annyi, de inkább több húst adnak, mint a hagyományos házi sertések, ugyanakkor jobban tűrik a kanadai vidék hidegét.
A szupersertésekre épülő gazdasági szegmens azonban a 2000-es évek elején összeomlott, a gazdálkodók pedig szélnek eresztették az addig tenyésztett állatokat.
Kutatók most arra figyelmeztetnek, hogy a kanadai szuperdisznók rendkívül kártékonyak, és hordáik mozgásának elemzése alapján, hamarosan felbukkanhatnak az Egyesült Államokban.
A szupersertések elképesztő pusztítást végeznek a természetben: békákat, szalamandrákat, vagy épp a földön fészket építő madarak lerakott tojásait egyaránt felfalják. Ha pedig a kutatók nem tévednek, akkor a kanadai Alberta, Saskatchewan és Manitoba tartományok területéről - ezeken a helyeken fordulnak elő legnagyobb számban - könnyen ellephetik az Egyesült Államokban Montana, Észak-Dakota, Dél-Dakota és Minnesota területeit.
Ezek az állatok a legrosszabb nagy, invazív emlősök a bolygón
– fogalmaz nem túlságosan megnyugtatóan Ryan Brook, a Saskatchewani Egyetemen professzorként dolgozó vadállatkutató, aki több mint tíz éve tanulmányozza a vaddisznókat. A témában nyilatkozó szakértők szerint, ha megindul a szupersertések inváziója, azt nagyon nehéz lesz megállítani, mivel az állatok szó szerint mindent felfalnak, ami az útjukba kerül.
A tanulmányt jegyző kutatók szerint a szupersertések amerikai beáramlása esetén sokkal rosszabb vár az amerikai mezőgazdaságra, mint amivel most együtt kell élniük a farmereknek és gazdálkodóknak, mivel a szupersertések váhatóan nagyon komfortosan fogják érezni magukat az északi, hidegebb klímájú északi államokban.
Az adatok szerint a vaddisznók évente 2,5 milliárd dollár kárt okoznak az amerikai mezőgazdaságban.
Az egyik legnagyobb elszenvedője a pusztításuknak Dél-Dakota állam, melyet a tanulmány szerzői a lehetséges kanadai szupersertés-inváziónak leginkább kitett államként neveztek meg.
A tudósok szerint a kanadai szupersertések megjelenésével ennél is sokkal nagyobb lehet a vaddisznók által okozott kár.
Ráadásul az állatok szívósak, és az emberekhez közel kerülve annak is fennáll a veszélye, hogy veszélyes betegségeket adnak át számukra.