A létesítmények töltöttségi szintje az uniós országokban 81,02 százalék, ami a tagországok éves gázigénye negyedének (24,19 százalékának) a fedezésére elég a július 14-i hivatalos uniós statisztika (Gas Infrastructure Europe) szerint.
Magyarország is jól áll: 80,15 százalékon tart.
A betárolt mennyiséggel az éves hazai gázigény 51,62 százalékát fedezi. Ez fontos mutató, de a jelentősége országonként eltérő súlyú. Magyarországon nagy szerepe van, mert az ország saját gáztermelése szerény, a felhasználók alapvetően a vezetéken folyamatosan érkező importra és az importból betárolt gázra támaszkodhatnak.
A hazai betárolt gáz öt létesítményben található, ebből négy a Magyar Földgáztárolóé (MFGT) és egy Hexumé. Az utóbbi szőregi tárolója lényegében megtelt, 95,97 százalékon áll. Az MFGT-ibe még fér – 73,37 százalék –, de már nem sok, pedig a betárolás még nagy lendülettel tart. Ezért a társaság kérésére a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az idén ismét hozzájárult ahhoz, hogy a társaság kissé „túltöltse” két tárolóját.
A Világgazdaság hozzáteszi: a 280 millió köbméter mobil kapacitású kardoskúti létesítménybe további 40 millió tölthető, míg a 2170 millió köbméteres zsanaiba plusz 230 millió köbméter.
Ezekre a pluszmennyiségekre alapvetően a kereskedői igények miatt van szükség, amelyek mögött többfajta kereslet áll:
A két említetten túl az MFGT-nek Pusztadericsen van egy 340 millió köbméter mobilgáz-kapacitású és Hajdúszoboszlón egy 1640 millió köbméter mobilgáz-kapacitású föld alatti gáztárolója.
Az Energiaügyi Minisztérium egy korábbi közlése szerint egyébként az uniós feltöltési terv alapján Magyarországnak július elejére kellett volna elérnie a 65 százalékos szintet, de ez az elvárás már jóval korábban, május elejére teljesült. A végleges célérték november elsejei határidővel az Európai Unió földfelszín alatti tárolóval rendelkező tagállamai számára egységesen 90 százalék.